Wiele zależy od wieku pierwszego dziecka. Wiadomo - inaczej będziesz o tym rozmawiać z maluchem, inaczej z nastolatkiem. Poznaj nasze rady, jak rozmawiać z dzieckiem o pojawieniu się rodzeństwa!
Jak powiedzieć o drugim dziecku maluchowi do 6. roku życia?
Musisz dopilnować, aby o planowanym pojawieniu się rodzeństwa dziecko dowiedziało się od Was. Bardzo ważne, aby nikt życzliwy z otoczenia Was nie ubiegł - wtedy malec może poczuć się urażony, zepchnięty na dalszy plan, zazdrosny. Nie będziemy Cię oszukiwać - dziecko do 6 roku życia nie będzie zachwycone z powodu pojawienia się nowego członka rodziny.
Oczywistym powodem takiej reakcji będzie zazdrość - dziecko chce mieć uwagę rodziców na wyłączność i obawia się, że pojawienie się rodzeństwa odbierze mu całą Waszą uwagę.
Najlepszym momentem na powiedzenie dziecku o rodzeństwie jest zauważalny brzuszek mamy. Zbierzcie się zatem na spokojną rozmowę! Przede wszystkim zrób wstęp - opowiedz dziecku, że wielu z jego znajomych ma rodzeństwo, przypomnij, jak bardzo chciało mieć malutką siostrzyczkę... A potem spokojnie powiedz, że w Waszym domu pojawi się nowa osoba - maleństwo, które rozwija się w Twoim brzuszku. Przypomnij jednocześnie dziecku, że ono też kiedyś tam było.
Bardzo ważne, aby kilkulatek nie utożsamiał Twojego złego samopoczucia z ciążą. Zmęczenie mamy, wymioty - nie mów mu, że to z powodu maleństwa w brzuszku. W przeciwnym razie malec już teraz będzie uważał, że nienarodzone rodzeństwo odbiera mu uwagę mamy. Przez cały okres ciąży bądź czuła i zapewniaj dziecko o swojej miłości.
Nie zapominaj także w ferworze zakupów o dziecku - jeśli kupujecie coś dla przyszłego domownika, kupcie także coś dla kilkulatka! Starajcie się niwelować jego powody do zazdrości!
Nie zamartwiaj się także, jeśli usłyszysz od dziecka, że nie chce rodzeństwa, lub, żebyś je komuś oddała. Cały czas tłumacz, że bobas będzie potrzebował starszego brata/siostry, a Ty wierzysz, że dziecko dobrze wywiąże się z tej roli!
Jak powiedzieć o ciąży dziecku w wieku 6-10 lat?
Dziecko w wieku szkolnym powinno dowiedzieć się bardzo szybko o ciąży. Jest ono na tyle duże i bystre, że szybko zauważy, że mama czuje się inaczej (lub wygląda). Mogą je także niepokoić wizyty u lekarzy, na które chodzisz. Dlatego warto powiedzieć dziecku o ciąży jak najszybciej.
Reakcja dziecka przypuszczalnie będzie dla Was miła - malec ucieszy się z powodu posiadania rodzeństwa (wielu jego szkolnych znajomych ma w końcu młodsze lub starsze rodzeństwo, więc będzie to dla niego zupełnie normalne). Niestety pojawią się ciekawskie pytania - nie unikniesz pytań o to, skąd się biorą dzieci, kiedy bobas przyjdzie na świat, co dzieje się dokładnie w brzuchu.
Zadbaj o to, aby włączyć dziecko do przygotowań - mów mu o tym, co powiedział lekarz, wspólnie kupujcie wyprawkę dla malucha. To będzie znak dla dziecka, że jest ważne oraz, że także będzie mogło zajmować się bobasem!
Zobacz też: Wychowanie dziecka - wszystko co musisz wiedzieć
Jak rozmawiać o pojawieniu się rodzeństwa z nastolatkiem?
Powiedzieć nastolatkowi, od lat przyzwyczajonemu do samotności, że w jego życiu nastąpi rewolucja, nie jest łatwo. Jego reakcja będzie negatywna - nie unikniecie komentarzy na temat seksu (np. Wy to jeszcze robicie?) lub zwykłych pytań o to, co zmieni się w jego życiu (np. Czy muszę dzielić z nim pokój?).
Nie zamartwiaj się na zapas - różnica wieku jest tak duża, że starszy brat/siostra z pewnością pomogą Ci w opiece nad malcem. A z pewnością będą chcieli - jak tylko zobaczą malucha z pewnością go pokochają!
Zobacz też: Co robić, gdy dziecko nie chce nawiązywać kontaktów?