Mam dwie córki jedna ma 5 lat, druga prawie 4. Moje dzieci cały czas w coś się bawią, nie usiedzą w spokoju. Często udają, że są kimś innym. Czy to normalne zachowanie?
Odpowiedź psychologa:
Zabawa pojawia się w życiu dziecka bardzo wcześnie, bo już kiedy maluch nauczy się chwytać i manipulować przedmiotem. Z czasem zabawa w życiu dziecka staje się najważniejszą aktywnością i stan ten trwa do wieku szkolnego. Gdy dzieci są w wieku przedszkolnym, tak jak Twoje córki najwięcej czasu spędzają na zabawach tematycznych, tzw. zabawach w role. Polega to na tym, że dziecko w zabawie staje się różnymi postaciami, np. dorosłymi, panią nauczycielką, zwierzątkami. Tak więc Twoje obawy są zupełnie nieuzasadnione, a wręcz przeciwnie - zachowania dziewczynek świadczą o prawidłowym ich rozwoju .
Inne rodzaje zabaw jakie towarzyszą dzieciom to zabawy konstrukcyjne, np. klockami, badawcze, ruchowe. Jako mama możesz pokierować niektórymi fragmentami zabawy i wprowadzić do nich elementy dydaktyczne, np. naukę piosenek, wierszyków, literek, cyferek.
Dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej bawią się przez cały dzień, są bardzo aktywne, co niekiedy martwi rodziców. Jednak to właśnie apatia, brak chęci do zabawy są w tym wieku symptomem problemowym. Dzieci bawią się i w ten sposób poznają świat - zasady jakie w nim rządzą, uczą się współżycia z innymi osobami, rozwijają wyobraźnie, wspomagają rozwój fizyczny, myślenie, twórczość. Tak więc zabawa przynosi dziecku wiele korzyści. Dzieci często naśladują w zabawie rodziców, otoczenie, więc warto bliżej przyjrzeć się jak dziecko postrzega rodzinę i relacje w niej występujące.
Dużą rolę w zabawie odgrywają zabawki. Często wybór zabawek przez dorosłych niejako sugeruje temat zabawy. I tak dziewczynki dostają lalki, wózki - dlatego często pojawia się zabawa w dom, szkołę, chłopcy natomiast częściej obdarowywani są klockami, samochodami, postaciami z bajki.
Tak więc proszę cieszyć się, iż córki dobrze się rozwijają i niekiedy włączyć się do zabawy, bo zabawa z mamą daje również wiele korzyści i radości.
Czytaj także: Jak urządzić wieczór gier i zabaw?