POLECAMY

Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko nie chce spać?

Jeżeli masz problemy z usypianiem dziecka, skorzystaj z tych rad.
Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko nie chce spać?

Postępuj według ustalonego grafiku. Wieczorem wszystko powinno odbywać się w tej samej kolejności. Dziecko szybko nauczy się, co nastąpi za chwilę i łatwiej to zaakceptuje. O określonej godzinie układaj dziecko także do poobiedniej drzemki.

Niech dziecko codziennie przed snem wykonuje podobne czynności. Może być to np. wybieranie maskotki, z którą będzie spało, kołysanie, opowiadanie historii, czytanie, położenie się przy nim, przykrycie ulubionym kocykiem czy specjalne powiedzenie sobie dobranoc.

Wieczorny rytuał zacznij od kąpieli, która rozluźnia i relaksuje. Potem możecie pobawić się w jakaś cichą zabawę słowną, posłuchacie spokojne muzyki, przeczytajcie pogodną historię, pomasuj plecy dziecka.

Spraw, by za dnia dziecko się wyszalało – wyjdź z nim na spacer, pograjcie w piłkę itp. Ruch najlepiej wpływa na sen. Jednak unikaj aktywnych zabaw tuż przed snem – inaczej dziecko się nie uspokoi. Najlepiej zakończyć wszelkie zabawy 2 godziny przed pójściem spać. Nie dawaj dziecku przed snem słodkiego jedzenia i nie opowiadaj strasznych historii.

Głaszcz go czule i mów spokojnie, że od dziś razem z misiem będzie spał w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (ok. 30 sekundach) pożegnaj je serdecznie i wyjdź z pokoju, zostawiając uchylone drzwi. Najlepiej zostawić włączoną lampkę z łagodnym światłem.

Od czasu do czasu zaglądaj do dziecka, by wiedziało, że cały czas przy nim jesteś.

Zobacz także: Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko boi się samo spać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)