POLECAMY

Czy wiesz jak odstawić dziecko od piersi?

Odstawienie dziecko jest dość trudne i wymaga od mamy sprytu. Jeśli i uważasz, że przyszedł dobry moment na odstawienie dziecka od piersi, przeczytaj tych kilka porad, które uczynią zmianę łatwiejszą.
Czy wiesz jak odstawić dziecko od piersi?

Zmianę wprowadzaj powoli. Odstawiaj dziecko od piersi stopniowo poprzez rzadsze karmienie i dłuższe przerwy między karmieniami.

Wykluczaj z rytmu dnia tylko jedno karmienie na raz, przyzwyczajając dziecko do nowych obyczajów przez kolejny tydzień. Z ostatniego, wieczornego karmienia zrezygnuj na samym końcu.

Odwracaj uwagę dziecka od jedzenia poprzez angażowanie go w różne zajęcia. Gdy dziecko dobrze się bawi, nie myśli o jedzeniu.

Podawaj dziecku napoje w kolorowych kubkach i butelkach. Większość dzieci potrafi już w wieku 9 miesięcy posługiwać się kubkiem (przynajmniej trzymać pewnie przedmioty dłoniom i palcami). Zanim odstawisz dziecko od piersi, przyzwyczajaj go do kształtu kubka – dawaj mu go do zabawy w piaskownicy i kąpieli. Dla dzieci w tym wieku najlepsze są kubki z nietłukącego się materiału, najlepiej o zaokrąglonych brzegach typu „wańka wstańka” i z dzióbkiem.

Jeżeli dziecko nie chce pić z kubka, nalej mu innych napój niż zwykle podajesz. Zainteresuje się nowym i zapomni o samej czynności.

Polecamy: Czy wiesz jak oduczyć dziecko wkładania wszystkiego do buzi?

Nie bój się, że rozleje – rozlewanie w tym wieku to normalna sprawa. Nie trzęś się zbytnio nad dzieckiem, bo przyniesie to odwrotny efekt – maluch może mniej chętnie używać kubka w obawie przed kolejnym „wypadkiem” i twoją nerwową reakcją.

Przed odstawieniem dziecka od piersi możesz spróbować poćwiczyć z nim używanie kubeczka bawiąc się w przyjęcie. Stosując niewielka ilość wody pozwól mu nalewać i wylewać z naczynia wodę. Udawaj, że woda to herbata , mleko lub sok. Niech kubek i sama czynność picia z niego skojarzy się dziecku z zabawą. Po takich zabawach dzieci szybciej przyzwyczajają się do nowego sposób posilania się.

Jeśli chcesz odzwyczaić dziecko od butelki na rzecz kubka, zastąp smoczek słomką. W końcu dziecko przestanie potrzebować słomki i łatwiej będzie mu przejść do picia z kubka.

Zobacz także: Czy wiesz co zrobić, aby dziecko przespało całą noc?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)