POLECAMY

Czy wiesz jak pomóc dziecku z alergią?

Dziecko z alergią musi od początku wiedzieć co mu szkodzi i jak tego unikać oraz jak poradzić sobie w przypadku ataku alergii. Oto kilka moich rad dla rodziców dzieci z alergią.
Czy wiesz jak pomóc dziecku z alergią?

Wyjaśnij dziecku na czym polega jego alergia. Powiedz mu jakich pokarmów trzeba unikać, czego nie dotykać, na czym polega leczenie.

Uprzedź dziecko, by przyjmowało pokarmy tylko od zaufanych osób, które wiedzą o jego alergii lub wiedzą co się w nich znajduje.

Zachęcaj dziecko do mówienia o jego alergii z innymi. Niech dziecko nie boi się pytać, np. w sklepie czy w restauracji z czego dany posiłek jest przygotowany.

Naucz dziecko czytać listę składników i etykiety, żeby zaznajomiło się z problematycznymi z składnikami oraz różnymi określeniami na te same składniki.

Polecamy: Czy wiesz jak pomóc dziecku zasnąć w swoim łóżku?

Jeżeli dziecku zapisano adrenalinę, postaraj się, by wiedziało która dorosła osoba szkole i podczas szkolnych wycieczek będzie umiała podać mu zastrzyk. Około 10-11 roku życia dziecko powinno się nauczyć robić zastrzyk samodzielnie, choć nadal pod nadzorem osoby dorosłej.

Poinformuj wychowawców dziecka oraz szkolną pielęgniarkę, że dziecko ma alergię i czego powinno unikać oraz jak mu pomóc w razie ataku. Dostarcz szkolnej pielęgniarce potrzebne lekarstwa i sprzęt.

Zadbaj o to, aby twoi znajomi i rodzina, których odwiedzacie, mieli przygotowane produkty i przekąski niewywołujące alergii. Nie ma nic gorszego jak smutne dziecko przy pełnym stole, które wszystkiego trzeba odmawiać.

Zastanów się, czy dziecko powinno jeść obiady w szkole czy też lunche przynoszone z domu. Jeżeli szkolna kuchnia nie przykłada wagi, do tego z czego wykonuje posiłki i nie informuje o zawartości alergenów w posiłkach, porozmawiaj o tym z dyrektorem szkoły (warto zaangażować wtedy innych rodziców dzieci z alergią – niech dyrektor wie, że alergia to szerszy problem w jego szkole – i będzie wam łatwiej coś wskórać).

Na wyjazdy szkolne przygotuj dziecku specjalne posiłki bez alergenów i poproś opiekunów, by zwracali uwagę, co dziecko kupuje do jedzenia oraz w razie potrzeby – umieli mu pomóc.

W restauracji, w której zamierzacie zjeść obiad, zapytaj czy obsługa zgadza się na przyniesienie ze sobą nieuczulających produktów, które w razie potrzeby będzie można zamienić z tymi zaserwowanymi. Jeżeli nie wiesz z jakie produkty zostały użyte do wykonania danej potrawy, zapytaj o to kelnera, a najlepiej szefa kuchni.

Nigdy nie każ dziecku jeść czegoś z uprzejmości w trakcie wizyty u znajomych, licząc że może nic się nie stanie. Jeżeli na stole nie ma bezpiecznych produktów, lepiej nie jeść nic lub poprosić o przyrządzenie czegoś bezpiecznego. Żeby uniknąć takich sytuacji, najlepiej zabrać ze sobą nieuczulające produkty i poprosić znajomych o udostępnienie kuchni.

Aby uniknąć powyższej sytuacji, najlepiej uprzedzić znajomych o alergii dziecka – znajomy na pewno przygotuje kilka przysmaków dla twojego dziecka według twoich wskazówek.

Zobacz także: Czy wiesz jak podróżować z dzieckiem z alergią?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)