Czy wiesz jak nauczyć dziecko dyscypliny?

Czy wiesz jak nauczyć dziecko dyscypliny?
Nauka dyscypliny polega głównie na nagradzaniu za właściwe zachowania i karaniu za złe. Powinnaś zacząć uczyć dziecko właściwego zachowania już od najmłodszych lat. Oto kilka rad, które mogą przydać ci się w postępowaniu z dzieckiem.
/ 04.02.2011 04:15
Czy wiesz jak nauczyć dziecko dyscypliny?

Nie poprzestawaj na mówieniu dziecku co ma robić, a czego nie powinno. Zawsze wyjaśniaj dziecku, dlaczego chcesz, by tak a nie inaczej postępowało. Tłumaczenie typu „Nie rób tak, bo nie” jest najgorszym i niestety najczęstszym sposobem pouczania dziecka. Zawsze kiedy dziecko zrobi coś nie tak, porozmawiaj z nim o tym i ustalcie jak powinno postąpić następnym razem.

Korzystaj z okazji na naukę, np. w drodze do biblioteki wyjaśnij dziecku dlaczego trzeba tam mówić po cichu i nie wolno biegać. Gdy jecie wspólny posiłek zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami przy stole. Gdy oczekujecie gości, wyjaśnij jak należy się wobec nich zachowywać, jak się przywitać i czego robić nie wypada. To przyniesie lepszy efekt niż nerwowe pouczanie dziecka na oczach wszystkich, gdy nagle z niewiedzy zrobi coś nie tak.

Bądź konsekwentna. Wyznacz granice i zawsze się ich trzymaj, by dziecko wiedziało, że niektórych rzeczy mu nie wolno. Dziecko będzie od czasu do czasu testowało twoją konsekwentność, ale ty musisz być twarda. Uleganie szantażom emocjonalnym dziecka i przesuwanie granicy na jego korzyść tak naprawdę szkodzi małemu – wprowadza w zakłopotanie gdy nagle znów zaostrzysz zasady (dziecko nie zrozumie dlaczego dziś pozwoliłaś mu coś zrobić, a nazajutrz tego zakazujesz) oraz wprowadza niepewność u dziecka.

Odwracaj uwagę dziecka od problematycznego zachowania i skieruj ją w stronę bardziej konstruktywnego zajęcia, np. jeśli dziecko rozrabia w domu, wyjdź z nim na dwór, niech pogra w piłkę i w ten sposób wyładuje nadmiar energii.

Polecamy: Czy wiesz co zrobić, gdy dziecko się moczy?

Słowa "Nie" używaj tylko wtedy, gdy nie da się go niczym innym zastąpić. Nadużywanie go najczęściej zmniejsza jego skuteczność. Jeśli mówisz "Nie" podawaj zawsze powód i wyjaśnij dziecku jak chcesz, żeby postąpiło. Pamiętaj przy tym o odpowiedniej tonacji głosu i mowie ciała. Jeśli na błahostkę zareagujesz krzykiem, tylko przestraszysz dziecko, jeśli zaś powiesz "Nie" bez przekonania, dziecko zapewne cię zignoruje.

Staraj się zawsze zademonstrować właściwe zachowanie. Jeśli dziecko nabałaganiło w pokoju, poproś je żeby posprzątało i pokaż mu jak należy odkładać rzeczy na miejsce. Jeśli wykona zadanie tak, jak pokazałaś, nagrodź je. Pamiętaj, że nagroda jest skuteczniejsza w utrwalaniu pożądanych zachowań niż kara.

Zawsze informuj dziecko o możliwych konsekwencjach niewłaściwego zachowania. Gdy dziecko bawi się niebezpiecznym narzędziem, opowiedz obrazowo co może mu się stać. Dziecko wyobrazi sobie zagrożenie i "przekalkuluje" czy warto dalej się tym bawić i zapewne odłoży niebezpieczną zabawkę.

Nie pytaj dziecka, czy ma ochotę coś zrobić lecz wydaj mu jasne polecenie, np. nie "Czy mógłbyś posprzątać pokój?" albo "Posprzątasz swój pokój?" lecz "Posprzątaj proszę swój pokój" ewentualnie możesz dać dziecku mylne poczucie, że to ono decyduje i zapytać "Posprzątasz pokój teraz czy po obiedzie?"

Bądź konsekwentna - wyznaczaj dziecku granice i pilnuj, żeby ich przestrzegało. Brak konsekwencji w wychowaniu to najczęstsza przyczyna kłopotów wychowawczych. Dziecko będzie testowało co jakiś czas twoją konsekwentność. Musisz być twarda i nie możesz dać się szantażom emocjonalnym dziecka. W innym razie dziecko poczuje się zakłopotane i niepewne (nie zrozumie dlaczego wczoraj pozwoliłaś mu oglądać cały dzień bajki, a dzisiaj tego zabraniasz).

Zobacz także: Czy wiesz jak poprawić koncentrację dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA