POLECAMY

Czy szachy to dobry sport dla dzieci?

Szachy to gra, która łączy ze sobą kilka dyscyplin, mianowicie sport, naukę oraz sztukę. Jest to zajęcie odpowiednie dla osób w każdym wieku. Dlaczego warto nauczyć dzieci grać w szachy?
Czy szachy to dobry sport dla dzieci?

Ucząc dziecko gry w szachy pozytywnie wpływacie na wiele sfer rozwoju. Rozgrywanie wielu partii szach wpływa na pamięć, logiczne myślenie, kształtuje wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Szachy to gra rozwijająca aktywność umysłową dziecka. To też gra twórcza.

Zalety bycia szachistą

Gra w szachy rozwija nie tyko sferę intelektualną, ale również charakter dziecka. Osoby grające w szachy uczą się cierpliwości, odpowiedzialności za własne ruchy oraz przegrywania, gdyż nie każdy ruch okazuje się tym prowadzącym do wygranej. Dzieci grające w szachy rozwijają u siebie również umiejętność przewidywania, rozwiązywania problemów, koncentracji nad danym zagadnieniem.

Kiedy uczyć dziecko grać w szachy?

Naukę podstaw gry w szachy, można rozpocząć już w wieku 4 lat od poznawania figur i podstawowych ruchów, najlepiej zorganizuj to w formie zabawy. Oczywiście nie zapominaj, że takie małe dziecko często wymaga wielu powtórzeń. Zajęcia z małymi dziećmi powinny być krótkie, ale za to intensywne. Po około 4-6 miesiącach 4-letnie dziecko powinno umieć rozegrać pierwsze partie. Starsze dzieci w wieku 5-6 lat szybko przyswajają sobie zasady gry w szachy, nie wymagając już tak wielu powtórzeń. 

Polecamy: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Już po około 2-3 miesiącach pociecha raczej przyswoi zasady gry.

Im szybciej dziecko nauczy się grać w szachy, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesów w tej dziedzinie. Coraz więcej przedszkoli i szkół podstawowych w swojej ofercie programowej posiada zajęcia z nauki gry w szachy.

Jakie szachy wybrać dla dziecka?

Dziecko uczące się grać w szachy powinno mieć możliwość używania figur zawsze wtedy, gdy będzie miało ochotę powtórzyć poznane informacje lub rozegrać partyjkę, np. z rodzicami. Dlatego nie kupuj szachów, które łatwo można uszkodzić, np. szklanych.

Dobrym rozwiązaniem są klasyczne szachy drewniane. Raczej nie polecane są figury plastikowe czy z postaciami bajkowymi.

Pamiętaj też, że znacznie łatwiej nauczyć się grać na dużej planszy i dużymi figurami- dlatego weź to pod uwagę wybierając się na zakupy po szachy.

Czytaj także: Gry rozwijające dla każdego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)