Co i jak gotować z dzieckiem?

Wspólne gotowanie z dzieckiem fot. fot. Fotolia
Gotowanie razem z dzieckiem pomaga nie tylko zacieśnić rodzinne więzi, ale też wykształcić u malucha znajomość zasad zdrowego odżywiania. Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa w kuchni, możemy wspólnie z dziećmi przygotować kilka pysznych potraw.
/ 08.03.2012 13:09
Wspólne gotowanie z dzieckiem fot. fot. Fotolia

Pierwsze kroki

Pierwsze duże, wspólne gotowanie warto zaplanować na dzień wolny od pracy – wtedy będziemy mogli skupić się na dziecku, wytłumaczymy wszystko bez pośpiechu i nie zdenerwuje nas na przykład to, że nabrudzimy w kuchni. Później, gdy nasze dziecko już oswoi się z procesem, jakim jest gotowanie, będziemy zapewne szybciej przygotowywać potrawy i zdążymy ze wszystkim nawet wtedy, gdy mamy mniej czasu po powrocie z pracy.

Na początku trzeba także wprowadzić pociechę w świat sztuki kulinarnej. Zaczynając od podstaw, czyli od kuchennego BHP, następnie pokazując, jak wygląda przepis, jak należy odmierzać proporcje, gdzie można znaleźć w szafkach i na półkach poszczególne składniki czy naczynia. Po takim wstępie, dziecko poczuje się w kuchni pewniej, „jak u siebie” – i będziecie mogli rozpocząć pichcenie.

Sprawdź też: Dziecko przy stole – jak organizować wspólne posiłki?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kuchenne BHP – to bardzo ważne, by pamiętać o dokładnym umyciu rąk, jak i wszystkich składników. Im szybciej wpoimy tę zasadę dziecku, tym lepiej. Należy też ostrzec pociechę, że dotykanie gorącego garnka, czy też drzwiczek piekarnika może spowodować poparzenie rączki.

Sposób na to jest prosty, wystarczy dotknąć wspólnie z dzieckiem gorącego (ale bez przesady) naczynia i pokazać, że to boli. Dziecko zapamięta i będzie unikało takich sytuacji. Ważne jest też, żeby mały kucharz ostrożnie korzystał z ostrych narzędzi, takich jak noże czy nożyce kuchenne – powód jest zrozumiały i nie wymaga dalszych wyjaśnień.

Kolejna sprawa, to przepis. Warto pokazać naszemu dziecku kolorową książkę kucharską czy stronę internetową, na której znajdzie różne pomysły na dania. Wspólne studiowanie instrukcji jest też świetną okazją do wspólnego poszukania i zbierania składników oraz uświadomienia tego, że trzeba umieć je właściwie odmierzać.

A teraz kilka przepisów, czyli co upichcić!     

Sałatka z mozarellą : 

1 mozarella

sałata lodowa/rzymska

pomidorki koktajlowe

1 cebula czerwona

sos (4 łyżki oliwy z oliwek, kilka kropli soku z cytryny, papryka czerwona, sól, pieprz, oregano)

Mozarellę i cebulę kroimy na dowolne kawałki, pomidorki koktajlowe kroimy na pół. Sałatę rwiemy palcami wedle uznania (mniejsze, bądź większe kawałki). Wszystko razem mieszamy, dodajemy sos i voila – gotowe!

Przeczytaj także: Przepisy na dania rybne dla małego dziecka

Zapiekanka z ryżem, mozarellą i warzywami:

2 torebki ryżu, ugotowane

1 puszka kukurydzy konserwowej

1 cebula

kilka kawałków dowolnej wędliny

2 pomidory

1 mozarella

sos (3 łyżki majonezu, 8 łyżek śmietany, łyżeczka majeranku, sól, pieprz – do smaku)

Na spód naczynia żaroodpornego wykładamy połowę sosu, na to wysypujemy 1 torebkę ryżu. Następnie układamy wędlinę, pokrojoną cebulkę, kukurydzę. Następnie wysypujemy drugą torebkę ryżu, wykładamy drugą połowę sosu. Na nim układamy plastry pomidora oraz pokrojoną mozarellę. Wierzch pieprzymy. Tak przygotowaną zapiekankę pieczemy w 150 stopniach w piekarniku, przez około pół godziny (zależy czy chcemy, żeby było ciepłe, albo bardzo gorące – wszystkie składniki są „jadalne” i nie muszą piec się długo).

Ciasteczka z płatków owsianych:

400 g płatków owsianych

250 g cukru (może być mniej, jeśli ma być mniej słodkie)

125 g masła (miękkiego, nie rozpuszczamy)

3 jaja (oddzielcie żółtko od białka)

około 10 kropelek olejku migdałowego

do wyboru: rodzynki, pokrojone orzechy, migdały, suszone śliwki, żurawina, wiórki czekolady

Wszystkie składniki (poza pianą z białek) ugniatamy. Później dodajemy pianę z białek i lekko mieszamy masę. Następnie  wkładamy wszystko do lodówki na minimum kwadrans, po tym czasie wyjmujemy i lepimy kulki, albo układamy porcje łyżeczką na blasze. Pieczemy w 180 stopniach około 15 minut (aż będą „złote”).

Źródło: Informacja prasowa / ab

Redakcja poleca

REKLAMA