Jakie przekąski są dobre dla dzieci?

"Zdrowy start. Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie!", wydawnictwo W.A.B.
Wychodzisz z dzieckiem na spacer, wybierasz się na wycieczkę lub w podróż i nie masz pomysłu, co zabrać ze sobą do jedzenia? A może zastanawiasz się jaka jest różnica między posiłkiem a przekąską i przegryzką? Dowiedz się, które przekąski są zdrowe!
/ 17.12.2010 13:49
"Zdrowy start. Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie!", wydawnictwo W.A.B.

Przekąska ma być zdrowa!

Dzieci w wózkach z bułkami, batonikami, słonymi paluszkami – takie obrazki często widzimy podczas spacerów. A przecież przekąska to mały posiłek. Dlatego powinien być zdrowy. Nie dziw się, że twoje dziecko odmawia zjedzenia obiadu, jeśli podczas spaceru zjadło słodką bułkę albo kilka biszkoptów. Taka niezdrowa przekąska odebrała mu chęć na pełnowartościowy posiłek.

Bez podjadania!

Roczne dziecko powinno zjadać pięć posiłków dziennie, a więc śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Między nimi nie powinno podjadać. Żołądek dziecka, podobnie jak żołądek dorosłego człowieka, potrzebuje czasu na trawienie i odpoczynek. Dlatego też unikaj ciągłego podtykania dziecku jedzenia.

Jedzenie to nie udręka

Można odnieść wrażenie, że niektóre maluchy jedzą nieustannie. Śniadanie przedłuża się do drugiego śniadania, a to z kolei do obiadu. Przez cały dzień mama albo babcia biegają za dzieckiem z kanapką albo bananem. To męczące zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Jedzenie nie może być udręką. Poza tym jedzenie podczas zabawy może być niebezpieczne. Biegające dziecko może na przykład zakrztusić się kęsem posiłku. Dlatego też zadbaj o to, by wprowadzać dobre zwyczaje i karm swoje dziecko w odpowiednich warunkach, w spokoju, najlepiej bezpiecznie usadzone i przypięte w foteliku, przy stole.

Jeśli dziecko zjadło pożywny obiad, nie ma potrzeby dopychania go owocami na deser. Może je przecież dostać później, na podwieczorek, trzy godziny po obiedzie. Jeśli z kolei twoje dziecko zjadło mały obiad np. tylko zupę, pewnie niedługo będzie głodne. Możesz wtedy dać mu coś do przegryzienia.

Po co dziecku przekąski?

Ważne, żeby każda przekąska dostarczała maluchowi cennych składników, a nie zaśmiecała jego organizm. Pamiętaj też, że pełnowartościowa przekąska może zastąpić posiłek. Przegryzka to z kolei mała przekąska czyli np. pół ryżowego wafelka, albo dwa kęsy jabłka. Nie zastępuje więc posiłku.

Zobacz też: Ząbkowanie - pogromca apetytu

Jakie przekąski wybrać?

Przy ustalaniu menu przekąsek zadbaj, żeby pochodziły z różnych grup produktów spożywczych. Zdrowa przekąska to owoce – kawałki brzoskwini, banan, starte jabłko lub mus owocowy. Owoce maluch powinien dostawać dwa razy dziennie. Możesz połączyć je z naturalnym jogurtem albo twarożkiem, dostarczając porcji witamin i wapnia. Taki posiłek można podać na podwieczorek lub drugie śniadanie.

Możesz także na przekąskę przygotować warzywa – surowe lub gotowane i podać je dziecku na zimno w domu lub podczas spaceru. Jeśli twoje dziecko skończyło rok, możesz podać mu także ser żółty pokrojony w słupki, suszone morele, rodzynki, orzechy czy płatki migdałowe. Także naturalne soki owocowe lub warzywne, szczególnie te przygotowane w domu, mogą być doskonałą, bo zdrową i pożywną, przekąską.

Zobacz też: Twoje dziecko - smakosz czy niejadek?

Zabawa z jedzeniem?

Zabawne przekąski można zrobić wspólnie z dzieckiem. Mogą to być na przykład owocowe lub warzywne koreczki. Wypróbuj połączenia małych kosteczek żółtego sera z wydrylowaną oliwką, przepiórcze jajko z obranym ze skóry kiszonym ogórkiem lub koktajlowym pomidorkiem, albo dowolne owocowe kombinacje np. kawałki melona z jabłkiem, borówkami, winogronami.

Fragment pochodzi z książki „Zdrowy start. Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie!” Agnieszki Górniakowskiej.

Redakcja poleca

REKLAMA