Bóle mięśni i stawów u dziecka

dziecko fot. Fotolia
Najczęściej są związane z szybkim wzrostem lub z aktywnością fizyczną.
dziecko fot. Fotolia

Na tego typu dolegliwości dzieci narzekają po południu albo w nocy. Na szczęście ból trwa krótko – zwykle kilka minut, ale i tak niepokoi rodziców, którzy zwykle potem szukają pomocy u specjalisty.

Konsultacja lekarza

Pediatra najpierw dokładnie obejrzy stawy pacjenta. Sprawdzi, czy nie są obrzmiałe i czy dziecko może je zginać. Może zlecić także wykonanie badań: morfologii, OB i tzw. testu ASO. Ten ostatni jest stosowany m.in. do odróżnienia gorączki reumatycznej od reumatycznego zapalenia stawów. Jeśli wynik będzie dodatni, dziecko dostanie skierowanie do reumatologa. Nie ma się jednak czym martwić. W większości przypadków ostatecznie okazuje się, że bóle kości i stawów nie mają związku z poważnymi chorobami. Ich źródłem są przeciążenia lub szybkie tempo wzrostu dziecka.

Bóle przeciążeniowe

Dają o sobie znać tylko po większej aktywności ruchowej. Dlatego skarży się na nie wieczorem, po całym dniu biegania czy jazdy na rowerze. Nie towarzyszą im objawy typowe dla stanu zapalnego (np. obrzęk, rumień, podwyższone OB) i ustępują po krótkim odpoczynku.  

Bóle wzrostowe

Dziecko rośnie zwykle skokowo, co jakiś czas po kilka centymetrów. I właśnie w czasie takiego "skoku" dolegliwości się nasilają. Dokuczają dziecku głównie nocą, bo hormon wzrostu (HGH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową w czasie snu. Aby dziecku pomóc warto wmasować w bolące stawy przeciwbólową maść. Korzystnie działa również przyjmowanie witaminy D3.

Autorem tekstu jest red. Magdalena Sych

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA