POLECAMY

Ile snu potrzebuje dziecko?

Zobacz sama!
Ile snu potrzebuje dziecko? fot. Fotolia
Twoje dziecko nie chce spać i martwisz się, że może to na niego źle wpłynąć? A może po prostu wydaje ci się, że twój maluch cierpi na bezsenność? Pamiętaj, że ilość snu dziecka zależy od jego wieku, wagi, aktywności fizycznej, a nawet odżywiania. Zobacz, ile godzin odpoczynku wystarczy twojemu maluchowi.

Ile powinno spać dziecko?

Sen, niezależnie od wieku, jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju. Nocny odpoczynek wpływa na wzrost dziecka, rozwój receptorów słuchu, mowy, wzroku. Sen jest tak samo ważny, jak odpowiednie odżywanie, dlatego nie martw się, jeśli twoja pociecha prawie cały dzień śpi.
  • Noworodki powinny spać około 18 godzin w ciągu dnia, ale nie jest to regułą. Niektóre dzieci, szczególnie te, które często mają kolkę, śpią dużo mniej.
  • Niemowlęta półtoraroczne z reguły śpią 10 – 12 godzin.
  • Dzieci do 5 roku życia muszą spać nawet do 15 godzin. Jeśli twój maluch woli się bawić, biegać i rozrzucać zabawki, to normalne. Dziecko "uczy się" świata. Poznawanie i spora aktywność fizyczna to normalna sprawa w tym wieku. Postaraj się zorganizować tak dzień swojemu dziecku, aby miało też czas na odpoczynek. Popołudniowa drzemka na pewno nie zaszkodzi, a może pozytywnie wpłynąć na jego rozwój.

Niedobór snu

Zbyt mało snu może prowadzić do wielu powikłań i problemów w rozwoju psycho-fizycznym malucha. Niedobór snu może przyczynić się do otyłości, płaczliwości i zdenerwowania. Czasem może przyczynić się nawet do zakażenia układu moczowego, zapalenia ucha, zatkania noska czy zaparć.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak NIEMOWLE PÓŁTORAROCZNE
/2 lata temu
Mój śpi po 7 godzin. To źle?