POLECAMY

5 korzyści, jakie daje aktywność fizyczna u dzieci

Zastanawiasz się, czy zapisać dziecko na basen lub tenisa? Nie zwlekaj ani minuty dłużej - przekonaj się, dlaczego!
5 korzyści, jakie daje aktywność fizyczna u dzieci fot. Fotolia

1. Dzieci aktywne są spokojniejsze w domu niż te leniwe

Masz wrażenie, że za chwilę twój przedszkolak rozniesie cały dom? Zamiast go daremnie uspokajać, idź z nim na rower albo na plac zabaw. Maluchy, które spędzają sporo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, cierpią na brak przestrzeni i swobody. Natomiast ruch na świeżym powietrzu pomaga im pozbyć się nadmiaru energii, ale też studzi emocje i odstresowuje.

2. Mają lepszy nastrój

Czy na twarzach maluchów, które pędzą na zjeżdżalni albo grają w piłkę, widać smutek? Raczej nie. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. Gdy dziecko się rusza, jego organizm wydziela endorfiny. Na dworze maluch otrzymuje również znacznie większą porcję światła słonecznego – pod jego wpływem nie tylko wydziela się witamina D, ale także poprawia się nastrój.

3. Są bardziej zmotywowane do działania

Gdy maluch uczy się jeździć na rowerze, musi opanować kilka czynności naraz: utrzymać równowagę, naciskać pedały, patrzeć przed siebie i kręcić kierownicą. Początki bywają trudne. Ale gdy dziecko wreszcie nauczy się jeździć wie, że warto było się starać. Podobnie jest w sporcie. Ci, którzy ćwiczą wytrwale, osiągają sukcesy. To one sprawiają, że dziecko staje się pewne siebie.

4. Szybciej przyswajają wiedzę

Ruch sprawia, że lepiej rozwija się mózg dziecka. Dzięki aktywności fizycznej z krwią dociera do niego więcej tlenu i glukozy, która jest jego niezbędnym paliwem. Ruch sprawia również, że tworzą się nowe połączenia nerwowe w mózgu i powiększa się część odpowiedzialna za dobrą pamięć.

5. Są sprawniejsze fizycznie

U dziecka, które często się rusza, mięśnie stają się silniejsze, a ruchy bardziej płynne. Dziecko dzięki temu jest bezpieczniejsze – łatwiej mu złapać równowagę, podeprzeć się w razie upadku. Sprawne fizycznie maluchy pewniej czują się także wśród rówieśników - nie dokuczają im żadne kompleksy.
napisane na podstawie tekstu Łucji Tolak/Przedszkolak
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)