Kwas foliowy w ciąży fot. Fotolia

Kwas foliowy w ciąży - dlaczego jest potrzebny

Czym grozi jego niedobór?
Milena Oszczepalińska / 27.08.2015 06:15
Kwas foliowy w ciąży fot. Fotolia
Kwas foliowy jest składnikiem, który każda ciężarna powinna przyjmować w postaci suplementów. Owszem, znajduje się on m.in. w zielonych warzywach, np. szpinaku lub rukoli oraz w cytrusach, ale trzeba by zjeść ogromne ich ilości, by dostarczyć organizmowi wystarczającej dawki tego pierwiastka. A dlaczego jest tak ważny?

Czy kwas foliowy w tabletkach jest lepszy niż w naturalnych produktach spożywczych?

Nie można powiedzieć, że jest lepszy, ale z pewnością jest lepiej przyswajalny. To ciekawe, że akurat w przypadku kwasu foliowego, inaczej niż innych składników odżywczych, tabletki przyswajają się w organizmie niemal w całości, a kwas znajdujący się w produktach naturalnych jedynie w około 50 procentach.

Kwas foliowy w ciąży

Pierwiastek ten ciężarna powinna przyjmować od samego początku ciąży, a najlepiej nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Oczywiście czasami jest to niemożliwe, zwłaszcza gdy ciąża jest zaskoczeniem, dlatego tak ważne jest, by uzupełniać ten pierwiastek już od chwili, gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży prowadzi do:
  • poważnych wad wrodzonych u dziecka, takich jak: przepuklina oponowo-mózgowa, bezmózgowie;
  • niedorozwoju łożyska, co może skutkować poronieniem;
  • bardzo małej masy urodzeniowej noworodka;

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/02.09.2015 16:42
Jak dla mnie kwas foliowy w tabletkach to dobre rozwiązanie tym bardziej że nie wszystkie warzywa czy owoce lubię. A to tylko jedna tabletka dziennie:) też brałam ten prenalen z magnezem ze względu na częste skurcze:(
/01.09.2015 17:40
Czasami te naturalne nie trafiają do organizmu w odpowiedniej ilości, dlatego taka suplementacja prenalenem jest tu jak najbardziej wskazana.
/31.08.2015 22:42
zarówno jak kwas foliowy wazny jest rozniez magnez i dlatego stosuje prenalen, który zawiera oba te składniki;) ale oczywiście nie można również zapominać o natralnych minerałach.