Czego można się nauczyć w szkole rodzenia

Czego można się nauczyć w szkole rodzenia fot. Fotolia
Zastanawiasz się, czy warto się tam udać? Przekonaj się!
Milena Oszczepalińska / 26.08.2015 06:37
Czego można się nauczyć w szkole rodzenia fot. Fotolia

Jedną z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobisz w czasie ciąży, jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Dlaczego? Oto lista rzeczy, których możesz się tam nauczyć. Poznaj je i sama zdecyduj, czy skorzystasz ze szkoły rodzenia.

Wszystko o ciąży i  porodzie

Szkoła rodzenia jest miejscem, gdzie nie ma głupich pytań dotyczących ciąży i porodu. Możesz dowiedzieć się tam o wszystkim, co cię frapuje, nurtuje lub martwi. I właściwie nie tylko ty... na zajęcia może chodzić razem z tobą twój partner.

W szkole rodzenia prowadzone są zajęcia uświadamiające, jak przebiega poród, jak wyglądają jego poszczególne fazy oraz kiedy należy wybrać się do szpitala i co ze sobą zabrać. Ta wiedza pozwala na zachowanie spokoju w tak niecodziennej sytuacji, jaką jest poród.

Prawidłowe oddychanie

To, jak kobieta oddycha podczas porodu, ma duży wpływ na szybkość i bolesność całej akcji. Warto zatem nauczyć się oddychać poprawnie. W szkole rodzenia pokazane zostaną najlepsze techniki.

Gimnastyka w ciąży

Zdrowa, silna i wysportowana ciężarna ma dużo łatwiejszy poród. Warto w czasie ciąży wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. Jeśli tylko lekarz prowadzący ciążę nie zakaże ci ćwiczyć, możesz gimnastykować się nawet codziennie. Oczywiście nie przesadzając. W szkole rodzenia dowiesz się, jakie ćwiczenia w ciąży są najbezpieczniejsze i najkorzystniej wpłyną na poród.

Pielęgnacja noworodka

Dowiesz się, jak karmić piersią, jak kąpać maluszka, jak dbać o jego pępek, jak przewijać itd. Dodatkowo nauka zwykle poparta jest praktyką - ćwiczenia wykonywane są na lalkach. Możecie wtedy oboje z partnerem oswajać się z nową sytuacją.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Im wcześniej, tym lepiej. Warto już od początku ciąży starać się przeżywać ją świadomie. Szkoły rodzenia zwykle najwcześniej przyjmują kobiety, które są w 18 tygodniu ciąży. To jednak zależy od szkoły, są też takie, w których kurs zaczyna się później, np. po 28 tygodniu ciąży.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA