POLECAMY

Kiedy najlepiej zajść w ciążę po poronieniu?

Sprawdź, kiedy starać się o dziecko po tym niełatwym doświadczeniu.
Kiedy najlepiej zajść w ciążę po poronieniu? fot. Fotolia
Poronienie nie jest łatwym doświadczeniem dla kobiety. Zwykle gdy dowiaduje się o tym, że spodziewa się dziecka, już od pierwszej chwili rodzi się w niej nowa miłość i więź do maleństwa. Poronienie musi zatem przepracować i dać sobie czas na przygotowanie się do kolejnej ciąży. Jednak, czy warto czekać długo? Czy może lepiej starać się o dziecko tuż po poronieniu?

Poronienie bez objawów

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wczesne poronienie, tzn. przed 8 tygodniem ciąży, zdarza się dość często. Czasami kobieta nawet może nie wiedzieć, że poroniła, np. gdy ma nieregularne miesiączki lub raz się zdarzy, że miesiączka przesunie się jej o tydzień i dostanie ją po 5 zamiast 4 tygodniach. Może zupełnie nie podejrzewać, że opóźniona miesiączka spowodowana jest poronieniem.

Dlatego też w takich przypadkach, gdy poronienie było bardzo wczesne i macica oczyściła się sama wraz z miesiączką, nie trzeba zamartwiać się i obawiać, że kolejne ciąże również będą zagrożone. Jest to na pewno sygnał dla kobiety, by zaczęła bardziej dbać o siebie i przede wszystkim zażywać kwas foliowy, ale nie musi wcale zaczynać terapii leczącej bezpłodność. Nie należy bowiem panikować. W przeciwnym razie narastający stres może być właśnie przyczyną kolejnych niepowodzeń w próbach zapłodnienia.

Kiedy zajść w ciążę po wczesnym poronieniu?

Lekarze odradzają, by kobieta tuż po poronieniu, już w następnym miesiącu starała się o dziecko. Dlaczego? Skoro nie udało się utrzymać ciąży, istnieje przypuszczenie, że kobieta ma pewne niedobory składników odżywczych lub źle funkcjonującą gospodarkę hormonalną i powinna to zbadać. Zdarza się jednak, że kobiety już w miesiąc po poronieniu ponownie zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci.

Nie warto jednak zwlekać po poronieniu wielu miesięcy lub lat. Lekarze przyznają, że gdy kobiety starają się o dziecko w ciągu 6 miesięcy od poronienia, w większości przypadków ciąże przebiegają prawidłowo i dzieci rodzą się zdrowe. Inaczej jest w sytuacjach, gdy ciąża następuje rok lub więcej po poronieniu, wówczas już jej utrzymanie nie jest takie łatwe. Być może dzieje się tak dlatego, że organizm kobiety tuż po poronieniu sam lepiej przygotowuje się do ewentualnej kolejnej ciąży, ale po wielu miesiącach braku starań znów się rozregulowuje.

Sprawdź też inne porady dotyczące ciąży:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Ja zaszłam w ciąże od razu po poronieniu, nawet nie zdążyłam mieć normalnego okresu. Moja koleżanka tak samo szybko zaszła w ciążę. Podobno jeśli organizm nie będzie gotowy, to nie będzie owulacji.
/rok temu
Zaszłam w ciążę 2 miesiące po poronieniu i właśnie trzymam moją małą wielką miłość na rękach :)
/2 lata temu
odczekałam 4 miesiące i zaczęliśmy starania na nowo. Udało się bardzo szybko, wystarczyło ze brałam kwas foliowy i wyznaczałam sobie dni płodne afrodytą. tym razem doszło do szczęśliwego rozwiązania :)