POLECAMY

Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą ciążę?

Zastanawiasz się, czy jeszcze zwlekać, czy zdecydować się na ciążę? Przeczytaj!
Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą ciążę? fot. Fotolia
"Dziecko przed trzydziestką? Nie ma mowy" - tak odpowiedziałoby pewnie większość młodych Polek. Obecne czasy często nie pozwalają kobietom na wczesne macierzyństwo. Powinny mieć jednak świadomość, że z każdym rokiem szansa na potomstwo znacznie maleje...

Kiedy zajść w ciążę?

Biologia jest w tym zakresie nieubłagana. Najlepszy wiek na ciążę z punktu widzenia tego, jak pracuje kobiecy organizm, to 18 lat. Zdziwiona? Faktycznie, świadomie niewiele kobiet zachodzi w ciążę w tym okresie. Przez kilka następnych lat szansa na potomstwo jest nadal wysoka, ale sytuacja ta ulega zmianie po 25. roku życia.

Obecnie problem z płodnością wśród Polek wydaje się większy niż dawniej. Oczywiście wpływają na to różne czynniki, jak stres czy pośpiech, ale również znaczącym jest fakt, że dawniej normą było, że kobiety w wieku poniżej 25 lat miały już przynajmniej jedno dziecko.

Jeśli i ty zastanawiasz się nad tym, kiedy zajść w ciążę, powinnaś mieć świadomość, że im dłużej zwlekasz, tym prawdopodobniej dłużej będziesz musiała starać się, by się w końcu udało. Po 30. roku życia płodność kobiet jest na poziomie 20 proc., a po 40. jedynie 5 proc.Bardzo ważne jest też, by kobieta, która planuje zajść w ciążę, regularnie zażywała kwas foliowy. Jego niedobór w organizmie może wpływać na niepłodność, a jeśli nawet dojdzie do zapłodnienia, spowodować poronienie.

Dni płodne i niepłodne

W ciągu miesięcznego cyklu owulacyjnego jedynie przez kilka dni kobieta jest płodna. Jeśli cykl trwa 28 dni, najłatwiej będzie zajść w ciążę 14 dnia, ponieważ wtedy organizm produkuje najwięcej progesteronu i hormonów przysadki. Jeśli wszystko jest w porządku, dni płodne zaczynają się 3-4 dni przed owulacją, a kończą 4 dni po niej. To znaczy, że pary, które starają się o dziecko, powinny być szczególnie aktywne między 10 a 18 dniem cyklu.

Dowiedz się więcej:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)