Prawidłowa waga w czasie ciąży
Przyrost wagi ciała podczas ciąży jest jak najbardziej pożądanym i naturalnym procesem, czy nam się to podoba czy nie. Niestety, często z tego powodu kobiety ciężarne, zwłaszcza dbające wcześniej o nienaganną sylwetkę, przeżywają rozterki. I niepotrzebnie. Wkrótce, tydzień po tygodniu, przekonasz się, że ciąża to najszczęśliwszy okres w życiu, zarówno Twoim, jak i ukochanego mężczyzny. To czas oczekiwań i nadziei, którego spełnieniem jest urodzenie zdrowego dziecka. Natura tak nas ukształtowała i przygotowała do macierzyństwa, aby można było w tym szczególnym czasie zapewnić swojemu maleństwu maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Nienarodzone dziecko jest całkowicie zależne od matki, potrzebuje do swojego rozwoju stałego dopływu substancji odżywczych. Dlatego zadbaj o właściwą dietę.
Ile powinnam przytyć?
Wskazany jest systematyczny przyrost masy ciała. Zapobiegnie to w przyszłości powstawaniu nadmiernym rozstępom, co ma miejsce w przypadku gwałtownego przybierania na wadze. W pierwszych trzech miesiącach możesz przytyć niewiele: od jednego do dwóch kilogramów.
Jeżeli miałaś znaczną nadwagę przed zajściem w ciążę, możesz w pierwszym trymestrze w ogóle nie przytyć, czym nie należy się martwić.
Przeciętnie kobieta w okresie ciąży przybiera na wadze: od 11 do 14 kilogramów. W dużym stopniu zależy to właśnie od wagi, którą miałaś przed poczęciem dziecka. Obowiązuje reguła, że kobiety z mniejszą wagą powinny przytyć nieco więcej aniżeli te, które były znacznie tęższe. Jeżeli byłaś bardzo szczupła, możesz przytyć nawet 17 i więcej kilogramów. Również w czasie ciąży mnogiej przybywa trochę kilogramów – wtedy przyrost masy ciała zwiększa się o wagę drugiego dziecka. Prawidłową dla Ciebie wagę dokładnie określi lekarz prowadzący – ginekolog.
Zobacz też: Waga w ciąży - ile można przytyć?
Kiedy kobieta waży zbyt mało
Zbyt mały przyrost masy ciała podczas ciąży stwarza zagrożenie dla płodu i samej matki. Dziecko może urodzić się jako wcześniak lub ze zbyt niską wagą urodzeniową, ponadto częściej chorować w okresie niemowlęcym, jak również późniejszym. Kobieta ze znaczną niedowagą przed zajściem w ciążę wymaga szczególnej opieki i troski nie tylko ze strony lekarza, ale także rodziny. Powinna przytyć znacznie więcej w pierwszym trymestrze i koniecznie wyrównać wagę do prawidłowej, aby nie miało to negatywnego wpływu na rozwój płodu. W późniejszym okresie ciąży rosnące dziecko będzie także potrzebować zdecydowanie więcej składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Jeżeli będziesz miała niedowagę, to może niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia, bowiem składniki niezbędne dla maleństwa będą czerpane z zapasów organizmu przyszłej mamy.
Zobacz też: Pielęgnacja ciała w ciąży i po porodzie
Fragment pochodzi z książki „Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej” Grażyny Tuchmacher (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.