Jak przygotować się do ciąży?

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny/fot. Fotolia
Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny, jednak największa odpowiedzialność za prawidłowy przebieg ciąży spoczywa na kobiecie. Odpowiednie badania lekarskie i rezygnacja z nałogów pomogą Twojemu dziecku bezpiecznie przyjść na świat.
/ 28.06.2011 08:55
Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny/fot. Fotolia

Po pierwsze – wizyta u ginekologa

Gdy już zdecydowałaś się na dziecko, na początku ciąży niezbędna będzie wizyta u ginekologa celem przeprowadzenia najważniejszych badań, w tym wykonanie cytologii i na czystość pochwy. Wizyta u ginekologa ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Odpowiednie badania

Lekarz zleci też badania laboratoryjne, m.in. morfologii krwi i moczu. Istotne są też badania poziomu cukru we krwi, WR (w kierunku kiły) oraz HBS (w kierunku żółtaczki). Jeżeli przed zajściem w ciążę nie wykonałaś badania na grupę krwi i czynnik RH, to na pewno lekarz je zleci. W przypadku Rh minus niezbędne będą dodatkowe badania na przeciwciała anty Rh.

Zobacz też: Jak uniknąć konfliktu serologicznego?

Oczywiście nie musisz tego wszystkiego zapamiętywać, bo przy pierwszej wizycie u lekarza będziesz poinformowana o konieczności i celowości przeprowadzenia określonych badań. Wszystko po to, abyś czuła się bezpiecznie w okresie dziewięciu miesięcy ciąży, jak również po urodzeniu dziecka. Pamiętaj tylko, że wszelkie badania krwi najlepiej robić rano i na czczo, aby wyniki nie były zafałszowane. Oczywiście możesz wypić wodę letnią przegotowaną. Dobrze jest mieć ze sobą kanapkę i odżywczy sok, które powinnaś spożyć zaraz po badaniach laboratoryjnych.

Nałogi mamy – zagrożenie dla dziecka!

W okresie przedciążowym sposób odżywiania, tryb życia oraz nałogi mają duży wpływ na zdrowie kobiety, jak również na przebieg ciąży. Zatem, jeżeli masz problem i jesteś uzależniona od papierosów, narkotyków czy alkoholu, należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej z tym skończyć. Prawdopodobnie będziesz wymagała pomocy specjalistycznej. Zwróć się z tym do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiedniej poradni zajmującej się leczeniem uzależnień.

Zobacz też: Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

Wiele kobiet w tym momencie zaprotestuje i powie, że paliły przed ciążą i w czasie, że piły alkohol przed i będąc w ciąży i nie miały żadnych problemów z jej donoszeniem. To miałyście szczęście! Musisz być świadoma, że nawet sporadyczne spożywanie napojów wyskokowych w okresie ciąży w dużym stopniu zwiększa ryzyko poronienia, a niemowlę może urodzić się ze znaczną niedowagą, a nawet z wadami rozwojowymi. W przyszłości dzieci te częściej będą chorowały i zapadały na schorzenia górnych dróg oddechowych, a także znacznie odstępować od rówieśników pod względem intelektualnym oraz mieć problemy w szkole z nauką. Ponadto mogą być nadpobudliwe, a nawet agresywne. Zatem nie warto tak ryzykować. Jeżeli decydujesz się na dziecko, to jak najszybciej zrezygnuj z tych nałogów. Nigdy nie jest za późno! Pomyśl nie tylko o sobie, ale i o przyszłym dziecku.

Nie uzależniaj swojego nienarodzonego dziecka od niebezpiecznych nałogów, które jest bezbronne, a jego życie zależy w dużym stopniu od Ciebie.

Fragment pochodzi z książki „Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej” Grażyny Tuchmacher (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA