POLECAMY

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Istnieje kilka technik, które poleca się przy uspokajaniu płaczącego dziecka. Należą do nich: kontakt fizyczny, rytmiczne ruchy, zawijanie w powijaki, hałas i danie dziecku czegoś do ssania. Zapoznaj się z technikami uspokajania malca i sprawdź, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu dziecku.
Jak uspokoić płaczące dziecko?

Kontakt fizyczny

Bierz dziecko na ręce i przytulaj ją tak często, jak tylko chcesz.

Pamiętaj, że przez pierwszych sześć miesięcy jego życia nie zepsujesz go, okazując jej zbyt dużo uwagi. Wręcz przeciwnie: dzieci, których rodzice szybko reagowali na ich płacz w pierwszych trzech miesiącach życia, w późniejszych miesiącach płaczą dużo mniej niż te, których płacz był często ignorowany.

Jeżeli Twoje dziecko uspokaja się, gdy nosisz je na rękach, a Ty nie jesteś w stanie robić tego bez przerwy, użyj nosidełka albo chusty, żeby trzymać je blisko swojego ciała, w trakcie gdy Ty będziesz zajmować się innymi sprawami.

Zobacz też: Jak nosić niemowlę?

Rytmiczne ruchy

Wiele dzieci przestaje płakać, gdy są wprowadzone w ruch. Siadanie z niemowlęciem w fotelu bujanym, sadzanie go na huśtawce, wożenie w wózku i podróżowanie samochodem to formy ruchu, które działają uspokajająco na wiele płaczących dzieci.

Zawijanie w powijaki

Owijanie dziecka lekkim kocykiem często przywraca mu poczucie komfortu i bliskości. Dlatego właśnie pielęgniarki w szpitalach tak często owijają noworodki.

Aby zrobić to w domu, weź jeden róg kocyka dla niemowlęcia i zegnij go na długości 15 cm. Połóż dziecko na kocyku tak, aby jego główka znajdowała się nad zgięciem. Potem weź do ręki kolejny róg kocyka i owiń nim dziecko. Dolny róg zawiń nad nóżkami dziecka, a ostatni owiń wokół dziecka. Tak zawinięte maleństwo połóż na brzuchu.

Jeżeli Twoje dziecko będzie płakało jeszcze bardziej niż przedtem, rozwiń je. Niektóre dzieci nie czują się komfortowo w powijakach, ponieważ ograniczają one ich ruchy.

Zobacz też: Sztuka przewijania niemowlaka

Hałas

Włącz odkurzacz w pobliżu dziecka tak, aby słyszało ono monotonny, buczący dźwięk urządzenia (nie czuj się zobowiązana, żeby przy tej okazji zacząć sprzątać mieszkanie!).

Inne dźwięki, które, zdaniem wielu rodziców, pomagają uspokoić grymaśne dziecko, to radio — nienastawione na żadną stację, buczenie pralki lub suszarki do włosów, nagranie z dźwiękami wodospadu lub z biciem serca, a także włączony prysznic.

Przyjemne ssanie

Niektóre dzieci mają ogromną potrzebę ssania, która nie jest związana ze spożywaniem pokarmu. Aby opanować ich płacz, wystarczy dać im palec, pięść lub smoczek do possania (większość dzieci przestaje odczuwać potrzebę dodatkowego ssania w wieku około roku).

Jeśli chcesz podawać swojemu dziecku smoczek, powinnaś to zrobić w okresie pierwszych 6 – 8 tygodni (jeśli karmisz piersią, poczekaj do 4. – 8. tygodnia, żeby uniknąć problemów z rozróżnieniem przez dziecko sutka od smoczka).

Smoczek powinien być wykonany z jednego kawałka gumy, w przeciwnym razie może pęknąć. Gdy Twoje dziecko wybierze sobie ulubiony rodzaj smoczka, kup kilka dodatkowych sztuk, żebyś mogła ich użyć, gdy smoczek wyląduje na podłodze albo w pysku psa.

Nie kupuj smoczków zawierających słodziki. Mogą one być przyczyną pierwszych dziur w zębach Twojego maluszka. Nigdy nie przywiązuj smoczka do sznurka i nie zawieszaj go na szyi dziecka — w ten sposób mogłabyś doprowadzić do uduszenia.

Zabieraj go dziecku przed drzemką lub zaśnięciem, żeby nie uzależniło się od zasypiania ze smoczkiem w ustach. Powinnaś zacząć stopniowo odzwyczajać dziecko od smoczka, gdy będzie miało 6 – 12 miesięcy.

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)