POLECAMY

Co powoduje rosnącą wagę u kobiet w ciąży?

Zastanawiasz się, dlaczego waga w ciąży idzie w górę? Otóż to nie tylko rosnący maluszek. Dowiedz się, co jeszcze powoduje jej wzrost!
Co powoduje rosnącą wagę u kobiet w ciąży? fot. Fotolia

Po pierwsze: rosnące dziecko

Przeciętna waga dziecka w łonie mamy to ok. 3 kg. Jest to mniej więcej zaledwie połowa wszystkich „ciężarów”, jakie przychodzi dźwigać przyszłej mamie!

Po drugie: pępowina

Łączy matkę i dziecko. Za jej pośrednictwem do płodu przenoszony jest pokarm i tlen. W miarę jak dziecko się rozwija, pępowina rośnie – pod koniec ciąży może osiągnąć nawet metr długości!

Po trzecie: pęcherz

Umiejscowiony między macicą a dołem twojego brzucha, jest podczas ciąży nieustannie naciskany przez dziecko. Stąd ciągłe uczucie parcia na pęcherz. Co ciekawe w czasie ciąży zmienia kształt, dlatego wszelkie infekcje moczowe mogą być trudniejsze do leczenia.

Po czwarte: łożysko

Ma kształt płaskiego talerza. Zawiązuje się około 12. tygodnia ciąży i odtąd zaczyna pełnić swoje życiodajne funkcje: żywi rozwijające się w łonie dziecko, transportuje krew, zbiera i eliminuje wydalane odpady oraz filtruje toksyczne substancje.

Po piąte: macica

Macica to domek maluszka. U przeciętnej kobiety jest zazwyczaj wielkości dużej gruszki, ale podczas ciąży rozciąga się wręcz niewiarygodnie –  mieści się w niej caaały maluszek. Pod jej koniec stanie się największym mięśniem w całym ciele.

Po szóste: mięśnie brzucha

Noszenie przez 9 miesięcy przybierającego na wadze dziecka, to nawet dla silnych mięśni brzucha ciężka próba. Czasami więc, gdy nie sprostają zadaniu, rozciągają się i nawet wiele tygodni po porodzie nie wracają do wcześniejszego kształtu ani formy.

Po siódme: worek owodniowy

Zawiera płyn, w którym pływa dziecko. Większa jego część to woda zawierająca składniki odżywcze, które są wchłaniane przez cieniutką skórę dziecka.

na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę mamą
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
a ja myślałam, że ogórki kiszone ze śmietaną (albo z nutellą)