Dieta w ósmym miesiącu ciąży

Kobieta w ciąży
Ósmy miesiąc ciąży - to już niemalże finisz! Dieta w ciąży powinna jednak do końca pozostać różnorodna i odpowiednio dobrana do potrzeb mamy i dziecka. Podpowiadamy jak prawidłowo powinna wyglądać dieta w ósmym miesiącu ciąży.
Kobieta w ciąży

Dieta w ósmym miesiącu ciąży

W ósmym miesiącu twoje maleństwo jest w pełni rozwinięte!  Może czasami cię zaczepiać wiercąc się w brzuchu - ono pewnie też nie może doczekać się rozwiązania!

Polecamy: Kalendarz ciąży - tygodnie 31 - 34

Dokuczają ci obrzęki? Jeśli tak to pij jeszcze więcej wody. Dziennie spożycie niegazowanej wody mineralnej powinno wynosić około 2 litrów. Pamiętaj tylko, aby nie wypijać na raz dużych ilości wody. Najlepiej pić często, ale mało. Wtedy pomagasz nerkom w ich pracy - oczyszczaniu organizmu ze zbędnych toksyn, ubocznych produktów przemiany materii.

To bardzo ważne - jeśli nerki nie będą działały prawidłowo może dojść do zatrucia wód płodowych!

Ponadto obrzękom sprzyja nadmiar sodu. Unikaj więc produktów, które mają go w nadmiarze - kostki rosołowe, wędzone ryby, śledzie, produkty o dużej zawartości konserwantów ( np. te gotowe, tylko do podgrzania) i nie dosalaj produktów!

Dalej może doskwierać ci zgaga, ale chyba duża ilość płynów oraz przestrzeganie diety (patrz: miesiąc siódmy) powinny zminimalizować to uczucie!

Spożywaj dużo  witaminy C, która wpływa także na stan uzębienia. Kilka truskawek, porcja brokułów na parze lub nektarynka pokryją zapotrzebowanie na witaminę C (zalecana dawka dobowa to 50 mg).

Polecamy: Odżywanie w dziewiątym miesiącu ciąży

Czego potrzebuje dziecko?

Dziecko cały czas gromadzi zapasy niezbędnych mu substancji. Dlatego przez cały okres ciąży musisz uważać, aby nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Nadal jedz dużo białka ( pochodzącego zarówno z mięsa, jak i nabiału) (70gramów na dobę), żelaza (14,8 mg na dobę) ( jajka, zielone warzywa, płatki śniadaniowe) i magnezu ( 270 mcg) ( ziemniaki, zielone liściaste warzywa, nasiona słonecznika i dyni).

Jedz także produkty zawierające skrobię (produkty zbożowe, kasze, ziemniaki), która w twoim przewodzie pokarmowym przekształca się w glukozę magazynowaną potem przez dziecko.

Twoje posiłki powinny być częste, ale pamiętaj, aby jeść regularnie i nie przejadać się.

Zobacz także: Jakich produktów należy unikać w czasie ciąży?

Redakcja poleca

REKLAMA