Ćwiczenia na piłce to najlepsze forma aktywności dla kobiet w ciąży

Jak dbać o ciało w ciąży?

Teraz bardziej niż zawsze, ciało podatne jest na wszelkiego rodzaju zmiany. Niesamowicie ważna jest dokładna pielęgnacja, zainwestowanie w specjalistyczne kremy, stała opieka lekarza. Ważne jest, aby dbać o siebie już od samego początku, po to, aby później nie zdziwić się zmianami! Podpowiadamy jak dbać o ciało w czasie ciąży
/ 15.04.2011 09:01
Ćwiczenia na piłce to najlepsze forma aktywności dla kobiet w ciąży

Dieta kobiety ciężarnej

Przez dziewięć miesięcy musisz szczególnie o siebie dbać. Przede wszystkim pamiętaj o rozsądnej diecie. Tłumaczenie, że na wszystko możesz sobie pozwolić to słabe usprawiedliwienie. Sięgnij po owoce i warzywa, bądź cały czas przygotowana na „ataki głodu”.

Nie wciskaj jednak w siebie zapychaczy, bo wrócenie do wagi sprzed ciąży nie będzie takie łatwe. Zwłaszcza, że dziecku potrzebne są witaminy, a nie czekoladki. Jedz regularnie, kilka razy dziennie. Pamiętaj także, że jesz dla dwóch, nie jak się często okazuje – za dwóch.

Polecamy: Kremy na rozstępy dla kobiet w ciąży - sprawdzone przez mamy

Kremy i bielizna dla kobiet w ciąży

Stosuj kremy przeciw rozstępom i ujędrniające. Smaruj się nimi regularnie, bo tylko wtedy efekt będzie zadowalający. Widoczne małe linie, które pojawią się na dole brzucha, po ciąży powoli będą znikać. Wtedy także możesz użyć szorstkiej rękawicy i okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) szorować ciało.

Nie żałuj pieniędzy na specjalną bieliznę dla kobiet w ciąży. Zwróć uwagę przede wszystkim na bawełniany biustonosz, który powinien być na grubych ramiączkach. Dzięki niemu biust po ciąży wróci do poprzedniego stanu.

Polecamy: Sport w czasie ciąży - z jakich dyscyplin musisz zrezygnować?

Aby zapobiec żylakom, zainwestuj w antyżylakowe rajstopy. Jeżeli chodzi leki lub konsultacje, zgłoś się z tym do swojego lekarza. Żele i okłady pomogą na puchnięcie nóg. Pamiętaj o wygodnych butach, wykonanych najlepiej z miękkiej skóry. Obcas nie powinien być wyższy niż ok. 4-5 cm, ponieważ te wyższe powodują skurcze łydek.

W czasie ciąży włosy gęstnieją oraz szybciej rosną. Zafunduj im wtedy specjalne kuracje, dzięki którym będą jeszcze bardziej lśniące i zadbane. Kupno dobrej odżywki, mycie włosów w letniej temperaturze i nieprzesuszanie ich suszarką może przynieść zadowalający efekt.

Aktywna kobieta ciężarna

Jeżeli lekarz nie wykryje problemów, staraj się spędzać czas w miarę możliwości aktywnie. Wychodź na spacery zamiast ciągle siedzieć w fotelu lub leżeć na kanapie.

Z biegiem czasu pojawiają się zmiany w naszym ciele i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Jednak na wiele rzeczy mamy wpływ, a dostępna wiedza i badania mogą nam w tym pomóc. Wykorzystajmy to odpowiednio tak, aby ciąża nie była niemiłym wspomnieniem.

Zobacz także: Jaka powinna być dieta przed ciążą?