Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży

Kobieta w ciąży
Czy wiesz jak powinna wyglądać twoja dieta w dziewiątym miesiącu ciąży? Czy wiesz, że już teraz możesz nauczyć swoje dziecko preferencji do określonych smaków? Zobacz, jak to zrobić i zobacz, jak powinna wyglądać twoja dieta w dziewiątym miesiącu ciąży.
Kobieta w ciąży

Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży

Odżywianie w ciąży było dla ciebie nie lada wyzwaniem, czyż nie? Teraz już tylko oczekujesz na rozwiązanie...

Wielkimi krokami zbliża się poród. Pewnie już teraz nie myślisz o jedzeniu, twój żołądek jest ściśnięty, a ty wyczekujesz rozwiązania z utęsknieniem...

To zupełnie normalne! Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży nie różni się od diety z poprzedniego miesiąca. Najważniejsze jednak to, żebyś miała duży zapas energii na poród.

Dlatego  jeśli zaczynają się skurcze zjedz coś! Coś energetycznego i lekkostrawnego - np.  makaron, ryż z warzywami, z serem... lub drożdżówkę, batonika. Herbatniki, rodzynki lub słodycze na bazie glukozy oraz wodę zapakuj do torby z którą jedziesz do szpitala. Podczas porodu musisz dużo pić, aby nie odwodnić organizmu! Jeśli jednak poród okaże się bardzo wyczerpujący, personel szpitala może zastosować dokarmianie dożylne (kroplówkę).

Polecamy:  Kalendarz ciąży tygodnie 35 - 37

Witaminy dla twojego maluszka

W ostatnim stadium ciąży komórki nerwowe dziecka zaczynają tworzyć ochronną osłonkę mielinową. Proces ten trwa także po przyjściu dziecka na świat, a do tego niezbędna jest witamina B12, która znajduje się niemal wyłącznie w żywności pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też jedz chude mięso i drób, a także odtłuszczony nabiał. Jeżeli jesteś wegetarianką spożywaj suplementy witaminowe, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy B12 (1,5 mcg na dobę).

Zwróć także uwagę na witaminę K, która reguluje krzepliwość krwi, co ma duże znaczenie przez całe życie i jest szczególnie ważna w okresie okołoporodowym. Witaminę K  znajdziesz między innymi w zielonych liściastych warzywach, brokułach, brukselce, kapuście, zielonym groszku, szpinaku, razowym pieczywie. Witaminę K możesz zażywać bez obaw, ponieważ nie ma oficjalnych zaleceń odnośnie odpowiedniej dawki dobowej.

Polecamy: Szpitalna wyprawka - co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

Naucz dziecko smaku!

Jeśli będziesz jadła produkty różnorodne, nauczysz rozpoznawać swojego szkraba różnych smaków! Dziecko odczuwa smak poprzez płyn owodniowy! Pomoże ci to w późniejszym okresie urozmaicać jego dietę!

Zobacz także:  Kalendarz ciąży tygodnie 38 - 40

Redakcja poleca

REKLAMA