Już w 1922 roku H.M. Evans i K.S. Bishop odkryli, że witamina E jest niezbędna dla zachowania płodności. W latach późniejszych naukowcy zauważyli także zależność pomiędzy małą masą urodzeniową dziecka a niskim stężeniem tej witaminy we krwi pępowinowej. Odnotowali także fakt, że potomstwo samic zwierząt laboratoryjnych, którym w okresie ciąży podawano witaminę E, rzadziej rodziło się z wadami wrodzonymi niż to, którym tej witaminy nie podawano. Prawdopodobnie zbliżonego działania można spodziewać się u ludzi.
Polecamy: Składniki mineralne i witaminy a kobieca płodność
W przypadku niedostatku w organizmie witaminy E, w ścianach tętnic gromadzi się więcej cholesterolu, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. Ponadto w stanach niedoborowych mogą pojawiać się zaburzenia snu, oddychania, nadwrażliwość czy retinopatia. Do najczęstszych przyczyn dużych niedoborów tokoferolu w organizmie należy wcześniactwo oraz zaburzenia wchłaniania tłuszczów (np. w chorobie trzewnej czy mukowiscydozie). Tłumaczy to duże zagrożenie retinopatią u dzieci urodzonych przed czasem.
U dorosłych kobiet zalecane jest spożycie 8 mg witaminy E na dobę. Natomiast kobiety w ciąży powinny zwiększyć jej podaż do 10mg, karmiące – do 11 mg/dobę.
Najwięcej witaminy E w przeliczeniu na 100g produktu zawierają:
- olej słonecznikowy – 47 mg,
- orzechy laskowe – 39 mg,
- olej rzepakowy – 27 mg,
- migdały – 24 mg,
- olej sojowy – 13 mg,
- masło roślinne i margaryny – ok. 12 mg,
- olej arachidowy – 10 mg,
- żółtka jaj – 2,15 mg,
- kapusta biała – 2 mg,
- szpinak – 1,9 mg,
- szparagi – 1,8 mg.
Polecamy: Tabela witamin
Aby straty witaminy E podczas przechowywania i przygotowywania żywności były jak najmniejsze należy ograniczać dostęp tlenu do produktów w nią bogatych. Witamina E najbardziej wrażliwa jest na promieniowanie ultrafioletowe oraz tlen. Witamina ta należy także do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Do jego wchłaniania potrzebna jest zatem niewielka ilość tłuszczu.
Dieta obfita w alkohol, otręby pszenne i pektyny hamuje wchłanianie witaminy E. Obniżenie jej stężenia w organizmie może powodować także przyjmowanie dużych dawek witaminy A.
Monika Hajduk
Zobacz także: Jak się prawidłowo odżywiać w ciąży?