Dieta w ciąży
Od kiedy najbliżsi dowiedzieli się, że jesteś w ciąży zapewne chętnie dogadzają ci kulinarnie. Na talerzu non stop ląduje podwójna porcja mięsa i ziemniaków a deser wygląda jakby miały go zjeść dwie osoby. Nie daj się zwariować, pamiętaj, że powinnaś jeść dla dwojga a nie za dwoje.
Jeżeli na początku ciąży nie masz apetytu, nie popadaj w panikę ponieważ to częsta przypadłość. Mdłości i wymioty mogą spowodować utratę wagi, która jest całkiem normalna. Wybieraj więc lekkostrawne potrawy, bez silnego aromatu.
Polecamy: Witaminy - źródła zdrowia mamy i dziecka
Zdrowa żywność
Przez cały okres ciąży staraj się spożywać produkty świeże i zdrowe ze sprawdzonego źródła. Dlatego mięso kupuj lepiej w sklepie niż na bazarze, gdzie może się trafić niezbadane.
Urozmaicaj swoje posiłki tak, abyś była w stanie dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego np. jeśli jadłaś na śniadanie musli z mlekiem, to na obiad przyrządź pieczoną rybkę z surówką, a na kolację kanapki z pełnoziarnistego chleba z twarożkiem i szczypiorkiem.
Między głównymi posiłkami jedz warzywa i owoce, możesz je również dodawać jako składnik śniadania, obiadu czy kolacji.
Unikaj tzw. „pustych kalorii”, nie posiadają wartości odżywczych i dostarczają dużą ilość bezwartościowych kalorii. Batonika zastąp suszonymi owocami.
Jedz to czego silnie domaga się instynkt, oczywiście w granicach rozsądku. A zrezygnuj z jedzenia potraw od których się odrzuca, nic na siłę.
Polecamy: Kilka słów o diecie w ciąży
Pij dużo wody niegazowanej, minimum 2 litry dziennie. W przypadku upałów zwiększ limit o co najmniej 5 szklanek. Możesz również przygotowywać sobie soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw.
Przyjmuj kwas foliowy , dzienna dawka wynosi 0,4 mg. Zapobiegnie on chorobom układu nerwowego maluszka.
Potrawy na cenzurowanym:
- Surowe i niedogotowane mięso
- Wątróbka
- Surowe jajka i niepasteryzowane mleko
- Surowe ryby (sushi)
- Sery pleśniowe
- Alkohol !
- Produkty zawierające konserwanty np. zupki błyskawiczne, konserwy
- Ostre przyprawy, nadmiar soli, cukru
- Zbyt duża ilość kawy
- Napoje gazowane i sztucznie słodzone
Zobacz także: Czego nie wolno jeść w ciąży