Jakie składniki mineralne i witaminy mają wpływ na kobiecą płodność?

Witaminy z grupy B są zaangażowane w każdy aspekt płodności kobiety. Witamina B12 oraz witamina B6, razem z cynkiem uczestniczą w cyklu kwasu foliowego i mają bezpośredni wpływ na powstawanie prawidłowego materiału genetycznego, podział komórek oraz przemiany aminokwasów.
Jakie składniki mineralne i witaminy mają wpływ na kobiecą płodność?

Witaminy z grupy B

Bez prawidłowego DNA nie ma mowy o zdrowym dziecku. Niedobór witaminy B12 poprzez zwiększenie poziomu homocysteiny w organizmie kobiety ma wpływ na częstsze poronienia oraz zwiększenie ryzyka powstawania wad cewy nerwowej płodu. Witamina B12 ma także wpływ na zwiększenie grubości endometrium, co zwiększa szansę na implantację zarodka i zmniejsza ryzyko poronienia. Witami¬na B6 ma wpływ na powstawanie progesteronu i regulację poziomu prolaktyny. Pełni także rolę w wydłużaniu fazy lutealnej.

Polecamy: Witaminy - źródło zdrowia mamy i dziecka

Witaminy C, E, selen i cynk

Tak jak u mężczyzny, witaminy C i E oraz selen i cynk pełnią znaczącą rolę w utrzymaniu płodności kobiety. Zmniejszona ilość antyoksydantów jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem poronień. Przykładowo, obniżony poziom witamin C i E w osoczu krwi występu¬je u kobiet z nawracającymi spontanicznymi poronieniami.

Witamina C wpływa na długość fazy lutealnej, jej suplementacja podwyższa poziom kwasu askorbowego w pęcherzyku Graffa. Zazwyczaj nie ma konieczności stosowania dawek rzędu kilku gramów witaminy C, zalecane dzienne spożycie to 60 mg. Megadawki mogą powodować wysychanie śluzu szyjkowego.

Poziom selenu jest z kolei często obniżony u kobiet cierpiących na niepłodność idiopatyczną, jest także po¬wiązany z poronieniami. Selen powinien być podawany razem z cynkiem ze względu na ich wzajemne powiązania metaboliczne.

Cynk bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego i odpowiednim funkcjonowaniu endometrium, ponieważ buduje receptory dla hormonów płciowych. Jest odpowiedzialny za regulację replikacji DNA i niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu. Suplementacja cynkiem wpływa na zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego. U osób dorosłych zasoby cynku w całym organizmie szacuje się na 2-3 g.

Miedź

Miedź, tak jak selen, jest powiązana z metabolizmem cynku. Jej zasoby w organizmie osób dorosłych sięgają 60-120 mg, z cze¬go 6 mg znajduje się we krwi. Niedobory cynku, miedzi i magnezu mogą prowadzić do niepłodności, straty ciąży oraz wad wrodzonych.

Polecamy: Co wspólnego ma witamina D ze zdrową ciążą?

Magnez

Jest składnikiem niedoborowym w polskiej diecie, tymczasem jest niezbędny dla prawidłowego podziału komórek i replikacji DNA. W ramach świadomego przygotowania do ciąży każda kobieta powinna zadbać o uzupełnienie niedoborów tego czwartego najbardziej powszechnego kationu. Niedobory magnezu, a także miedzi i cynku przed ciążą mogą prowadzić do niepłodności i poronień, a ich niedobory w ciąży mogą prowadzić do wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Suplementacja tych składników mineralnych może także zapobiegać wadom wrodzonym płodu oraz przedwczesnemu oderwaniu łożyska. Także suplementacja magnezu z selenem u kobiet niepłodnych z nieznanych powodów przyczyniła się do uzyskania ciąży w ciągu 8 miesięcy i urodzenia zdrowych dzieci.

Żelazo

Jest to składnik hemoglobiny odpowiedzialny za zapewnienie dowozu tlenu do tkanek. Jego niedobory powodują upośledzenie wzrostu i rozwoju umysłowe¬go, obniżenie produktywności w pracy, zwiększenie podatności na choroby, a także obniżoną samoocenę. Niedobory żelaza są szeroko rozpowszechnione na świecie. Suplementacja żelaza może mieć zatem znaczenie u kobiet niepłodnych, które mają niski poziom żelaza we krwi, a które często cierpią z powodu obniżonego nastroju.

Dane z badania Nurse’s Health Study pokazują, że spożycie żelaza z suplementów diety jest odwrotnie skorelowane z ryzykiem niepłodności.

Wysnuto hipotezę, że zbyt niski poziom tlenu w pęcherzy¬ku jajowym może powodować nieprawidłowy podział materiału genetycznego i błędną segregację oocytów. Suplementacja żelaza oraz L-argininy może współdziałać w zapewnieniu odpowiedniego utlenowania narządów rodnych kobiety.

Warto zauważyć, że witaminy pozyskiwane z naturalnego źródła nie są lepsze od witamin syntetycznych. Niezależnie od pochodzenia, dana witamina pełni taką samą rolę i zazwyczaj z tą samą wydajnością.

Kobiety otrzymujące preparaty multiwitaminowe mają bardziej regularne cykle miesiączkowe i częściej zachodzą w ciążę. Także wyniki badania Nurse’s Health Study wskazują na zmniejszenie ryzyka powstawania niepłodności jajnikowej u kobiet przyjmujących preparaty multiwitaminowe.

Zobacz  także: Czego nie wolno jeść w czasie ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
Wiadomo już, że odpowiedni poziom folianów w organizmie zapewnia bezpieczeństwo rozwoju układu nerwowego dziecka dlatego dbajmy o to aby brać ten kwas foliowy jeszcze zanim zaplanujemy ciążę.
/5 lat temu
Warto też zadbac tutaj o swoich meżów i partnerów. Im tez przyda sie taka suplementacja dlatego polecam Manforte.Suplement jest bogaty w składniki, korzystnie wpływające na potencję i erekcję.
/6 lat temu
Jest ważną, ale czy najważniejszą? Sama nie wiem...
POKAŻ KOMENTARZE (1)