Więź między dzieckiem a matką kształtuje się jeszcze w trakcie ciąży. Według badania przeprowadzonego przez Psychological Science płód może wyczuć stan psychiczny matki. I oczywiście najbardziej lubi te chwile, kiedy mama jest szczęśliwa!
6 sposobów, jak nawiązać kontakt z dzieckiem w brzuchu
Nienarodzone dziecko otrzymuje od matki mnóstwo sygnałów, które wysyłane są przez jej ciało i umysł. Co dziecko w łonie matki lubi najbardziej? Przeczytaj na kolejnych stronach!
Źródło: brightside.me
Przeczytaj:
Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży?
10 rodzajów aktywności bezpiecznych dla kobiet w ciąży
Słodycze
Tak, tak! Teraz masz dobre usprawiedliwienie, jeśli od czasu do czasu sięgasz po czekoladę. Już około 13-15 tygodnia płód jest w stanie rozróżniać smaki. Płyn owodniowy, który połyka dziecko, smakuje, jak jedzenie, które spożywasz. Szczególnie preferowanym smakiem jest słodki. Warto jednak pamiętać, że dieta przyszłej mamy powinna być urozmaicona. Preferencje żywieniowe kształtują się już w życiu płodowym. Warto zadbać, by dziecko poznawało różne smaki.
Przeczytaj: Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu
Odpoczynek
W czasie kiedy ty odpoczywasz, maluch ma... czas zabawy! W czasie twojej aktywności, dziecko często nie ma możliwości, by swobodnie się poruszać. Natomiast kiedy ty się kładziesz na krótką drzemkę, dziecko ma dobrą okazję, by... poćwiczyć akrobatykę!
Zobacz też: Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Słuchanie muzyki
Słuchanie muzyki w czasie ciąży niesie ze sobą wiele zalet dla ciebie i dziecka. U przyszłej mamy powoduje wytwarzanie hormonów szczęścia: serotoniny i endorfin. U malucha - pobudza rozwój mózgu i zmysłów. Najlepsza się oczywiście muzyka klasyczna. Warto pamiętać, że muzyka puszczana dziecku nie powinna być zbyt głośna.
Przeczytaj: W ciąży słuchaj muzyki
Ćwiczenia
Przyszła mama powinna być aktywna na tyle, na ile pozwala jej stan zdrowia i samopoczucie. Jeśli przed ciążą regularnie ćwiczyła, warto by nie porzucała ruchu w czasie ciąży. Eksperci twierdzą, że najlepsze ćwiczenia dla ciężarnych to lekkie cardio. Wpływają one pozytywnie na rozwój serca dziecka, które staje się silniejsze i zdrowsze.
Dowiedz się: Czy kobiety w ciąży powinny ćwiczyć?
Kąpiele
Ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel to doskonały sposób dla relaks zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Kojące może być nie tylko zanurzenie w wodzie, ale również dźwięk wody płynącej z kranu. Maluchy często lubią też łagodne polewanie brzucha wodą.
Zobacz też: Gorąca kąpiel w ciąży
Śmiech mamy
Rozwijający się w twoim łonie maluch uwielbia, jak się śmiejesz! Śmiech powoduje, że dziecko łagodnie podskakuje jakby było na trampolinie, co jest dla niego szczególnie przyjemne. Co więcej, w czasie śmiechu wydzielane są hormony szczęścia, które powodują dobry nastrój u mamy i dziecka. Śmiej się zatem jak najczęściej, a twoje dziecko będzie zdrowsze i szczęśliwsze w przyszłości!
Głaskanie brzucha
Receptory dotykowe zaczynają się rozwijać już w czasie 8 tygodnia ciąży. Około 20 tygodnia są już tak dobrze rozwinięte, że dziecko jest w stanie odczuwać dotyk pochodzący z zewnątrz. Warto od czasu do czasu fundować maluchowi delikatny masaż np. z użyciem olejków czy balsamów. Co ważne, budowanie więzi z dzieckiem przez dotyk nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mam! W głaskanie brzucha może się zaangażować również tatuś.