POLECAMY

Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży?

„Nie rób tego, uważaj na siamto, zrezygnuj z owamtego...” – słyszy każda przyszła mama. Tylko czy to jest konieczne? Podpowiadamy!
Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? fot. Fotolia

To jasne, że w czasie ciąży nie wolno pić alkoholu, palić papierosów i robić innych rzeczy, które są ewidentnie szkodliwe. Ale co z całą, nie tak już oczywistą resztą? Podpowiadamy!

Czy mogę... uprawiać sport?

TAK, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań. Spaceruj, pływaj, gimnastykuj się, zapisz na jogę dla ciężarnych. Unikaj jednak sportów, które narażają cię na upadki np. jazdy na nartach czy rowerze.

Czy mogę... uprawiać seks?

TAK, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli jednak pojawiają się jakieś problemy (np. krwawienia, bóle brzucha), lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. Uwaga, niespodzianka: możesz mieć podwyższone libido. Dzieje się tak dlatego, że ze względu na zwiększony przepływ krwi przez okolice miednicy rośnie wrażliwość na bodźce.

Czy mogę... stosować diety odchudzające?

NIE. Rozwijający się maluszek musi dostać wszystkie potrzebne mu składniki, a poważne niedobory witamin i mikroelementów mogą prowadzić do powikłań, np. anemii. To jednak nie znaczy, że możesz sobie odpuścić i iść na całość ;-) Jedz zdrowo, rozsądnie i unikaj pustych kalorii.

Czy mogę... leczyć zęby?

TAK. Nie tylko można, ale trzeba to robić, bo zepsuty ząb jest jak tykająca bomba: w każdej chwili może stać się ogniskiem zapalnym, rozsiewającym bakterie po organizmie. Warto też usunąć kamień nazębny, który źle wpływa na stan dziąseł. Poinformuj stomatologa, że jesteś w ciąży: da ci odpowiednie znieczulenie (np. śródwięzadłowe) i bez wyraźnej potrzeby nie skieruje na prześwietlenie (w czasie ciąży robi się je tylko w wyjątkowych przypadkach). Jeśli trzeba, lecz zęby kanałowo. Dzięki urządzeniu o nazwie endometr, można to robić bez prześwietlenia.

Czy mogę... wybielać je?

NIE. Preparaty, których używa się podczas tego zabiegu, nie zostały zbadane na tyle, by mieć pewność, że nie zaszkodzą dziecku.

Czy mogę... korzystać z solarium?

NIE. Podczas ciąży melanocyty (komórki pigmentowe) są szczególnie wrażliwe i produkują duże ilości barwnika – malaniny. Opalając się, możesz dorobić się paskudnych przebarwień, których trudno ci się będzie pozbyć.

Czy mogę... korzystać z sauny?

NIE. Duże różnice temperatur mogą doprowadzić do poważnych problemów: krwotoku i odklejenia się łożyska.

Czy mogę... farbować włosy?

TAK. Składniki zawarte w farbach do włosów nie szkodzą maleństwu. Paskudne odrosty nie muszą więc psuć ci humoru.

Czy mogę... palić e-papierosy?

NIE. Substancje, które się wdycha, zawierają glikol etylenowy i nikotynę.

Czy mogę... nosić szpilki?

LEPIEJ NIE. W każdym razie nie na co dzień. Gdy rośnie brzuch, zmienia się środek ciężkości, a więc łatwiej się wywrócić. Przy okazji takiego upadku można zaszkodzić dziecku i pozrywać więzadła stabilizujące stawy, np. stóp.

Czy mogę... depilować strefę bikini?

TO ZALEŻY. Lepiej nie robić tego woskiem lub depilatorem elektrycznym, bo w czasie ciąży skóra jest wrażliwsza i zabieg boli jeszcze bardziej niż zwykle. W dodatku naczynka krwionośne są słabsze, mogą więc nie wytrzymać i zostaną trwałe ślady. Nie zbadano także wpływu lasera na maleństwo, lepiej więc nie ryzykować. Pozostaje więc golenie.

Czy mogę... chodzić w stringach?

TAK. Możesz nawet kupić specjalne stringi dla przyszłych mam, z przodem podkrojonym w taki sposób, by nie uciskał brzucha. Zdarza się jednak, że przyszła mama traci ochotę na ten model bielizny, zwłaszcza jeśli potrzebuje chłonnych wkładek (te do stringów są dużo mniejsze) albo ma hemoroidy, które sznureczek może podrażniać.

Czy mogę... dźwigać?

NIE. Gdy podnosisz coś ciężkiego, mocno napinasz mięśnie brzucha, a twoja przepona przesuwa się w dół. Nadmierne napięcie tzw. tłoczni brzusznej powoduje obniżenie się macicy (tak jak przy parciu) i wzrost ciśnienia w naczyniach tętniczych, co może doprowadzić do pękania drobnych naczynek krwionośnych. Skutki mogą być opłakane – z przedwczesnym porodem włącznie.

Czy mogę... używać chemii

LEPIEJ NIE. Środki czystości, np. te, które zawierają chlor albo amoniak, działają drażniąco na błony śluzowe. Mogą być także niebezpieczne dla twojego dziecka. To ważne, zwłaszcza we wczesnej ciąży, gdy tworzą się układy i narządy maluszka. Kontakt z truciznami może zaburzyć ten delikatny proces.

Czy mogę... podróżować?

TAK, JEŚLI twój lekarz nie ma nic przeciwko temu. Pamiętaj jednak, że szybciej się męczysz, a ciążowe dolegliwości, np., wzdęcie czy bóle kręgosłupa, w podróży będą dawać ci się we znaki bardziej niż na co dzień. Gdy leżysz na plecach albo w pozycji półleżącej (np. w fotelu samochodowym), macica może uciskać żyłę główną dolną, którą krew powraca do serca z dolnych partii ciała. Mniejszy powrót krwi do serca, może spowodować utratę przytomności. Dlatego zawsze,  gdy zaczynasz widzieć mroczki przed oczami lub robi ci się słabo, zmień pozycję.

W czasie ciąży musisz wyjątkowo dbać nie tylko o  swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Właśnie z tego powodu powinnaś robić kontrolne badania w danych tygodniach ciąży. Jeśli nie wiesz, co w jakim terminie powinnaś uczynić, skorzystaj z naszego cyklu ciąża tydzień po tygodniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwija się twoja pociecha oraz nie umknie ci żadna rzecz, której powinnaś dopilnować!
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
W takim razie ja też udam się do lekarza. Czekam bardzo na ten urlop, chcę sobie odpocząć i naprawdę mam nadzieję, że nie będę musiała z niego rezygnować. Tym bardziej, że udało nam się znaleźć coś naprawdę nie drogo i jakby ta wycieczka, termin, hotel jest idealnie pod nas dobrane. Mam nadzieję, że nie będzie przeciwwskazań.
/5 lat temu
Ja też mam taki problem, jestem w 8 tygodniu ciąży, mąż uznał, że to mogą być nasze ostatnie wakacje tylko we dwoje, więc zarezerwował wycieczkę na Teneryfę, chyba też w alfie na marzec, pytałam ginekologa, to powiedział, że nie ma przeciwskazań na dzień dzisiejszy, ale wszystko zależy od badań i jak ciąża będzie się dalej rozwijała i przede wszystkim od mojego samopoczucia, jak narazie nawet jadąc samochodem czuję się jak na karuzeli, więc samolotu sobie nie wyobrażam.
/5 lat temu
Ja mam właśnie dylemat. W styczniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, teraz jestem w 7. tygodniu. W grudniu natomiast kupiliśmy z mężem wycieczkę do Egiptu. Była promocja w alfastarze i stwierdziliśmy, że na początku lutego możemy lecieć. Czy mogę latać w ciąży samolotem? Wiem, że w górze zmienia się ciśnienie itd. Podróż nie jest może jakaś bardzo długa, ale to jednak kilka godzin w samolocie. Co byście radzili mi w takim wypadku?
POKAŻ KOMENTARZE (2)