Co robić, by nie zasłabnąć?
Jeśli często robi ci się słabo, skarżysz się na zawroty lub ból głowy, zacznij od sprawdzenia ciśnienia krwi. Gdy ciśnienie jest niskie (poniżej 90/60), nie musisz się martwić. Niebezpieczne mogą być wartości od 140/90 w górę. Zasłabnięciom sprzyja przegrzanie organizmu. Staraj się unikać przebywania w słońcu.Co robić, gdy czujesz, że robi ci się słabo?
1. Spryskaj twarz wodą w spreju - miej ją zawsze przy sobie.2. Jak najszybciej usiądź, aby nie upaść.
3. Opuść głowę jak najniżej – po chwili poczujesz się lepiej, bo krew dotleni mózg. Gdy to nie pomoże, ściśnij płatki uszu, by poprawić ukrwienie mózgu.
Co robić, by przestać się pocić?
Pocąc się, organizm ochładza się i pozbywa toksycznych produktów przemiany materii, chroni też skórę przed wysychaniem. Nie zatrzymasz pocenia, ale możesz radzić sobie z jego skutkami.Jak poradzić sobie a nadmiernym poceniem w ciąży?
4. Bierz prysznic kilka razy dziennie – ochłodzone wodą ciało mniej się poci.5. Noś przy sobie chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt – pomogą się odświeżyć.
6. Używaj hipoalergicznych antyperspirantów, które nie podrażniają skóry.
7. Unikaj pikantnych dań – wzmagają pocenie, podobnie jak nadmiar cukru, soli i mięsa.
8. Pamiętaj o piciu wody, aby uzupełnić płyny, które wypociłaś. Jej brak może skutkować zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją.
Jak przeciwdziałać obrzękom?
W końcówce ciąży wieczorami mogą pojawiać się opuchnięcia rąk i nóg. Co robić, by się go pozbyć?9. Kąp się w letniej wodzie – poprawisz krążenie krwi.
10. Siadaj z nogami uniesionymi wyżej niż pupa – nie krzyżuj nóg, bo to utrudnia przepływ krwi. Jeśli masz pracę siedzącą, co godzinę wstań, by się przespacerować.
11. Używaj maści – te z mentolem usuwają uczucie ciężkości nóg.
Jak uniknąć zadyszki?
W ciąży szybciej się męczysz, bo organizm pracuje „za dwoje”. Powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, a one przeponę. W czasie wdechu płuca nie mogą się wystarczająco wypełnić powietrzem, stąd zadyszka. Co pomoże?12. Zwolnij tempo – powoli podnoś się z łóżka i od stołu, chodź wolniejszym krokiem, nie wbiegaj na schody.
13. Chodź na spacery rano i po południu, gdy jest chłodniej.
14. Zarezerwuj sobie czas na drzemkę – pomoże zregenerować siły.
Jak wytrwać upał w ciąży?
15. Wybieraj przewiewne materiały – bawełnę, jedwab len – przepuszczają powietrze.16. Noś bawełnianą bieliznę – unikniesz kłopotów z grzybicą, która często atakuje kobiety w ciąży.
17. Unikaj butów ze sztucznych tworzyw. Noś sandały ze skóry lub espadryle.
18. Używaj wachlarza. Jeśli chodzisz do pracy, postaw na biurku wiatraczek. Jest lepszy od klimatyzacji.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódź/Twoje dziecko