POLECAMY

Uważaj! Tych 6 infekcji intymnych dotyka kobiety w ciąży!

Martwisz się, że złapałaś jakieś świństwo? Poznaj objawy najczęstszych chorób intymnych w ciąży!
Uważaj! Tych 6 infekcji intymnych dotyka kobiety w ciąży! fot. Fotolia

1. Infekcje intymne w ciąży: waginoza bakteryjna

Właściwie nie jest infekcją, ponieważ przyczyną problemu są gwałtownie mnożące się bakterie beztlenowe, stale obecne w pochwie (a nie pochodzące z zewnątrz). Kiedy brakuje pałeczek kwasu mlekowego, dbających o kwaśny odczyn pochwy, zaczyna ich przybywać.

Objawy: Białe, białawe albo szare upławy o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu. Czasem świąd i podrażnienie okolic intymnych.
Leczenie: Antybiotyki i leki miejscowe oraz preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego - to one odtwarzają właściwe warunki w pochwie. Partner nie wymaga leczenia.

2. Infekcje intymne w ciąży: grzybica

Miewa ją nawet 40% przyszłych mam. Wywołują ją drożdżaki, które – podobnie jak inne drobnoustroje –wykorzystują okresowe spadki odporności.

Objawy: Świąd, pieczenie oraz podrażnienie okolic intymnych, białawe albo żółtawe grudkowate upławy.
Leczenie: Zazwyczaj dopochwowe leki przeciwgrzybicze, w niektórych przypadkach także leki doustne, uzupełnianie pałeczek kwasu mlekowego. Pomaga ograniczenie cukru w diecie. W przypadku grzybicy partner również wymaga leczenia.

3. Infekcje intymne w ciąży: infekcja bakteryjna

Odpowiedzialne za nią są najczęściej bakterie, które na stałe zasiedlają dolny odcinek przewodu pokarmowego.

Objawy: Pieczenie i żółtawe upławy o przykrym zapachu.
Leczenie: Potrzebny jest antybiotyk celowany zgodnie z antybiogramem. Jeśli partner ma objawy ze strony układu moczowego, wymaga leczenia.

4. Infekcje intymne w ciąży: infekcja wirusowa

Najczęściej winowajcą jest wirus opryszczki HSV typu 2, który atakuje narządy płciowe i przenosi się przez dotyk lub podczas stosunku z zarażoną osobą. Przez długi czas (np. wiele lat) może pozostawać w uśpieniu i nie dawać żadnych objawów.

Objawy: Zmiany na nabłonku warg sromowych i pochwy (pękające pęcherzyki), ból, pieczenie, swędzenie. Może pojawić się osłabienie, ból mięśni, gorączka. Po ok. 10 dniach zmiany ustępują, ale wirus pozostaje w organizmie.
Leczenie: Leki przeciwwirusowe, ogólne oraz miejscowe. Tu również leczenia dodatkowo wymaga partner.

5. Infekcje intymne w ciąży: infekcja pasożytnicza

Wywołują ją pierwotniaki, np. rzęsistek pochwowy. Do infekcji dochodzi poprzez stosunek z zarażoną osobą, ale także przez wspólne korzystanie z ręczników czy gąbek itd.

Objawy: Pieniste, żółto-zielone upławy oraz silne dolegliwości bólowe i pieczenie.
Leczenie: Rzęsistkowicę leczy się zazwyczaj metronidazolem lub tinidazolem. Leczony powinien być równolegle także partner.

6. Infekcje intymne w ciąży: infekcja mieszana

Zdarza się, że bakterie atakują organizm kobiety wraz z grzybami, pierwotniaki z bakteriami itd. Wtedy trudniej jest postawić diagnozę.

Objawy: Dominujący objaw (np. spowodowany grzybicą świąd) może maskować pozostałe, mniej silne.
Leczenie: Zawsze indywidualne.

Dowiedz się więcej na temat zdrowia w ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Aleksandry Radość/Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
w związku z licznymi infekcjami układu moczowo-płciowego mój ginekolog zaproponował mi wykonanie badania URO-GENITAL 11 aby znaleźć przyczynę tego problemu. Czy ktoś już robił to badanie?
/4 lata temu
W ciąży dopadła mnie grzybica pochwy, długo nie mogłam jej wyleczyć, pomogła dopiero nystatyna, później przez 7 dni zakładałam dopochwowo probiotyk invag aby odbudować mikroflorę i zabezpieczyć się przed nawrotem . Udało mi się pozbyć infekcji do porodu i urodziłam zdrowego synka.