Biegunka w ciąży fot. Adobe Stock

Biegunka w ciąży może być niebezpieczna - nie bagatelizuj jej

Biegunka w ciąży w I trymestrze jest niebezpieczna, bo może prowadzić do odwodnienia. W II i III trymestrze świadczy o zmianach hormonalnych, ale może też zwiastować odklejenie się łożyska lub rozpoczynającą się akcję porodową.
Edyta Liebert / 21.01.2020 10:56
Biegunka w ciąży fot. Adobe Stock
Biegunka może pojawiać się kilka tygodni po zapłodnieniu lub blisko terminu porodu. Kiedy wymaga szczególnego podejścia i skąd się bierze?
 
Spis treści:
 1. Biegunka w ciąży: przyczyny
 2. Biegunka w ciąży: objawy
 3. Biegunka w I trymestrze ciąży
 4. Biegunka przed porodem
 5. Biegunka w ciąży: dieta, postępowanie
 6. Biegunka w ciąży: leczenie
 

Biegunka w ciąży: przyczyny

Ból brzucha i biegunka w ciąży nie oznaczają groźnej choroby ani problemów z rozwojem dziecka. Nieleczona może dostarczyć konsekwencji groźnych dla ciężarnej i płodu.
 
Główną przyczyną biegunki w ciąży (w I trymestrze) są intensywne zmiany hormonalne, które przyczyniają się do obniżenia odporności i zwiększenia wrażliwości błony śluzowej na czynniki drażniące. W kolejnych miesiącach powodem rozwolnienia mogą być:
 • infekcje wirusowe i bakteryjne układu pokarmowego (rotawirusy, bakteria E.coli, Salmonella),
 • infekcje górnych dróg oddechowych lub układu moczowego,
 • nerwy i stres,
 • zatrucie lub przejedzenie,
 • alergie pokarmowe,
 • stosowanie antybiotykoterapii,
 • nieprzestrzeganie zasad higieny (nieumyte warzywa i owoce, niemycie rąk).

Częstsze wypróżnienia i ból brzucha są reakcją organizmu na wzrost stężenia niektórych hormonów, zwłaszcza gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), która wydzielana jest po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy i to ona jest wykrywana na teście ciążowym. U części kobiet może powodować rozwolnienie, dlatego niektórzy uważają, że biegunka to objaw ciąży.

Biegunka w ciąży: objawy

Biegunka to zwiększenie częstości wypróżnień w odpowiedzi na podrażnienie jelit substancją toksyczną. Kryterium rozpoznania, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest oddanie minimum 3 stolców na dobę o płynnej lub półpłynnej konsystencji.  Może też być widoczna krew, śluz lub resztki niestrawionego pokarmu.
 
Biegunce we wczesnej ciąży i w kolejnych miesiącach mogą towarzyszć:
 • apatyczność,
 • gorączka,
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • wzdęcia, wymioty,
 • osłabienie.

Biegunka w I trymestrze ciąży 

Biegunka w I trymestrze ciąży może być niebezpieczna - zignorowana prowadzi do odwodnienia, które zagraża nie tylko ciężarnej, lecz także rozwijającemu się płodowi. Utrata płynów i elektrolitów następuje szybko, zwłaszcza jeśli rozwolnieniu towarzyszą także wymioty lub gorączka.
 

Biegunka przed porodem

Biegunka w 9. miesiącu ciąży może oznaczać, że niebawem rozpocznie się akcja porodowa tym bardziej, jeśli wcześniej zaobserwowałaś czop śluzowy na bieliźnie. Takiej biegunce pod koniec ciąży towarzyszy:
 
 • obniżenie brzucha,
 • gęsta wydzielina z pochwy,
 • skurcze przepowiadające.
Rozwolnienie przed porodem to naturalny proces oczyszczania się organizmu i przygotowania do przejścia dziecka przez kanał rodny.
 

Biegunka w ciąży: dieta, postępowanie

Dieta przy biegunce w ciąży powinna być lekkostrawna, dlatego na ten czas dobrze jest zaopatrzyć się w biszkopty, ryż (płatki ryżowe), jabłka czy marchew. Zrezygnuj z czarnej herbaty, czekolady, smażonych potraw oraz kawy. 
 

Biegunka w ciąży: leczenie

Leczenie biegunki w ciąży opiera się na intensywnym nawadnianiu. Dzienna wskazana porcja płynów to min. 2 l i dodatkowe 250 ml na każde wypróżnienie. Warto stosować elektrolity i probiotyki po konsultacji z lekarzem.

Rozwolnienie wywołane infekcją bakteryjną może stanowić zagrożenie dla płodu. W początkowych tygodniach ciąży biegunka, skurcze brzucha i krwawienie z pochwy mogą zwiastować poronienie.
 

Dolegliwość w ciąży:Ból brzucha w ciąży - kiedy to powód do niepokojuBól głowy w ciąży - czy domowe sposoby wystarcząBezsenność w ciąży - jak sobie radzić z zaburzeniami snu?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)