Biegunka może pojawiać się kilka tygodni po zapłodnieniu lub blisko terminu porodu. Kiedy wymaga szczególnego podejścia i skąd się bierze?
Spis treści:
- Biegunka w ciąży: przyczyny
- Biegunka w ciąży: objawy
- Biegunka w I trymestrze ciąży
- Biegunka przed porodem
- Biegunka w ciąży: dieta, postępowanie
- Biegunka w ciąży: leczenie
Biegunka w ciąży: przyczyny
Ból brzucha i biegunka w ciąży nie oznaczają groźnej choroby ani problemów z rozwojem dziecka. Nieleczona może dostarczyć konsekwencji groźnych dla ciężarnej i płodu.
Główną przyczyną biegunki w ciąży (w I trymestrze) są intensywne zmiany hormonalne, które przyczyniają się do obniżenia odporności i zwiększenia wrażliwości błony śluzowej na czynniki drażniące. W kolejnych miesiącach powodem rozwolnienia mogą być:
- infekcje wirusowe i bakteryjne układu pokarmowego (rotawirusy, bakteria E.coli, Salmonella),
- infekcje górnych dróg oddechowych lub układu moczowego,
- nerwy i stres,
- zatrucie lub przejedzenie,
- alergie pokarmowe,
- stosowanie antybiotykoterapii,
- nieprzestrzeganie zasad higieny (nieumyte warzywa i owoce, niemycie rąk).
Częstsze wypróżnienia i ból brzucha są reakcją organizmu na wzrost stężenia niektórych hormonów, zwłaszcza gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), która wydzielana jest po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy i to ona jest wykrywana na teście ciążowym. U części kobiet może powodować rozwolnienie, dlatego niektórzy uważają, że biegunka to objaw ciąży.
Biegunka w ciąży: objawy
Biegunka to zwiększenie częstości wypróżnień w odpowiedzi na podrażnienie jelit substancją toksyczną. Kryterium rozpoznania, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest oddanie minimum 3 stolców na dobę o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Może też być widoczna krew, śluz lub resztki niestrawionego pokarmu.
Biegunce we wczesnej ciąży i w kolejnych miesiącach mogą towarzyszć:
- apatyczność,
- gorączka,
- ból brzucha,
- nudności,
- wzdęcia, wymioty,
- osłabienie.
Biegunka w I trymestrze ciąży
Biegunka w I trymestrze ciąży może być niebezpieczna - zignorowana prowadzi do odwodnienia, które zagraża nie tylko ciężarnej, lecz także rozwijającemu się płodowi. Utrata płynów i elektrolitów następuje szybko, zwłaszcza jeśli rozwolnieniu towarzyszą także wymioty lub gorączka.
Biegunka przed porodem
Biegunka w 9. miesiącu ciąży może oznaczać, że niebawem rozpocznie się akcja porodowa tym bardziej, jeśli wcześniej zaobserwowałaś czop śluzowy na bieliźnie. Takiej biegunce pod koniec ciąży towarzyszy:
- obniżenie brzucha,
- gęsta wydzielina z pochwy,
- skurcze przepowiadające.
Rozwolnienie przed porodem to naturalny proces oczyszczania się organizmu i przygotowania do przejścia dziecka przez kanał rodny.
Biegunka w ciąży: dieta, postępowanie
Dieta przy biegunce w ciąży powinna być lekkostrawna, dlatego na ten czas dobrze jest zaopatrzyć się w biszkopty, ryż (płatki ryżowe), jabłka czy marchew. Zrezygnuj z czarnej herbaty, czekolady, smażonych potraw oraz kawy.
Biegunka w ciąży: leczenie
Leczenie biegunki w ciąży opiera się na intensywnym nawadnianiu. Dzienna wskazana porcja płynów to min. 2 l i dodatkowe 250 ml na każde wypróżnienie. Warto stosować elektrolity i probiotyki po konsultacji z lekarzem.
Rozwolnienie wywołane infekcją bakteryjną może stanowić zagrożenie dla płodu. W początkowych tygodniach ciąży biegunka, skurcze brzucha i krwawienie z pochwy mogą zwiastować poronienie.
Dolegliwość w ciąży:Ból brzucha w ciąży - kiedy to powód do niepokojuBól głowy w ciąży - czy domowe sposoby wystarcząBezsenność w ciąży - jak sobie radzić z zaburzeniami snu?