Wiele kobiet podczas ciąży doświadcza bólu brzucha. Może on być spowodowany zupełnie niegroźną przyczyną. Jednak czasami jest jednym z objawów dolegliwości, z którymi trzeba zgłosić się do lekarza. Jak je odróżnić? Podpowiadamy.
Ból brzucha w ciąży – to jest niegroźne
Ból brzucha na początku ciąży (pod koniec pierwszego, ale i w drugim trymestrze) często towarzyszy rozciąganiu się więzadeł i macicy. Może być zarówno dość ostry, jak i tępy, często lokalizuje się w okolicy pachwin. Niepokoju nie powinny budzić też lekkie i ustępujące bóle, które pojawią się podczas orgazmu lub po nim.
Bardzo często ból brzucha w ciąży pojawia się wskutek wzdęć. Rosnąca macica uciska jelita i żołądek, a zmiany hormonalne spowalniają metabolizm. Ból może pojawić się także podczas zaparcia, które ma prawo zdarzać się ciężarnym, a czasami to ruchy płodu mogą powodować ból brzucha.
W trzecim trymestrze bardzo często pojawiają się skurcze macicy, objawiające się twardnieniem brzucha. Najczęściej nie są bolesne, choć mogą powodować dyskomfort i dochodzić do granicy bólu. Do 37. tygodnia ciąży powinny być dość rzadkie, nieregularne i bezbolesne.
Ból brzucha "jak na okres" bardzo często jest zwiastunem porodu. Nie powinien niepokoić po 38. tygodniu ciąży. Jeśli jednak pojawia się wcześniej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Ból brzucha w ciąży – poważne przyczyny
Zawsze, gdy bólowi brzucha towarzysza inne niepokojące objawy, trzeba zgłosić się do lekarza. Należą do nich:
- gorączka,
- plamienie,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- biegunka.
Ciąża pozamaciczna
Ostry, utrzymujący się lub nawracający ból brzucha na początku ciąży może być oznaką ciąży pozamacicznej. Dochodzi do niej, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w jajowodzie zamiast w macicy. Stan ten wymaga interwencji lekarza, gdyż stanowi zagrożenie życia dla kobiety. Koniecznie idź do lekarza, gdy odczuwasz: ból nasilający się podczas wysiłku fizycznego, wypróżniania oraz kaszlu, gdy pojawi się plamienie, krwawienie albo ból ramienia.
Poronienie
Jeśli bóle brzucha w ciąży poprzedzało plamienie lub krwawienie, można podejrzewać poronienie. Ból mu towarzyszący może być ostry lub tępy. Może przyjmować postać ucisku na miednicę lub dolnej części pleców. Z takimi objawami, niezależnie od trymestru, zawsze należy zgłosić się do lekarza.
Infekcje układu moczowego
Przytrafiają się ciężarnym dość często. Jednym z ich objawów może być ból dolnej części brzucha podczas oddawania moczu oraz ból utrzymujący się niezależnie od wizyt w toalecie.
Inne przyczyny
Ból brzucha w ciąży może pojawić się jako skutek dolegliwości trapiących nie tylko ciężarne. Należą do nich: grypa żołądkowa, kamienie nerkowe czy żółciowe, zapalenie wyrostka robaczkowego lub trzustki czy niedrożność jelit.
Dlatego każdy dokuczliwy, nasilający się lub nawracający ból brzucha trzeba skonsultować z lekarzem.