Pytanie o okres w ciąży i możliwość jego występowania w tym czasie zawsze spotka się z negatywną odpowiedzią lekarza. W ciąży może wystąpić krwawienie, ale nie miesiączka.
Okres a ciąża
Okres wyklucza ciążę, a ciąża wyklucza okres. Jeżeli występują u ciebie przedłużające się krwawienia, a zrobiłaś test ciążowy, który miał wynik pozytywny - natychmiast zgłoś się do lekarza.
Krwawienie w ciąży spotyka ok. 30% ciężarnych w pierwszej połowie ciąży i nie oznacza to zawsze poronienia czy bardzo groźnych powikłań. We wczesnej ciąży mogą wystąpić krwawienia w terminie teoretycznie przypadających miesiączek w przez pierwsze 12 tygodni od zapłodnienia i nie muszą wiązać się z niebezpieczeństwem.
Okres w ciąży czy krwawienie w ciąży?
Jeśli dotychczas miałaś skąpe miesiączki, to racjonalne jest, że myślisz, że masz okres w ciąży lub - że jesteś od krok od jej utraty. Lekarze jednak wskazują, że u niektórych kobiet krwawienie w ciąży to de facto plamienie w ciąży, bo jest skąpe, choć zauważalne, ale przyszłym matkom może przypominać menstruację.
Na początku I trymestru ciąży możesz mieć tzw. fałszywą miesiączkę - jest to związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy i może towarzyszyć mu ból podbrzusza - objawy są bardzo zbliżone do tych, które towarzysza menstruacji.
Przyczyną krwawienia w II trymestrze ciąży mogą być nieprawidłowości związane z ciążą lub budową narządów rodnych. Trzymając się terminologii, po 20 tygodniu ciąży nie grozi ci poronienie, a poród przedwczesny.
Pamiętaj, że każdy niepokój związany z ciążą powinnaś zgłosić lekarzowi i konsultować swoje wątpliwości związane ze stanem zdrowia.
Kiedy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?
Przyczyny tego tzw. okresu w ciąży (mowa o krwawieniu w 1. połowie ciąży) mogą być poważne, a wydzielina np. zabarwiona krwią lub w kolorze intensywnej czerwieni.
- Ciąża pozamaciczna. Krew jest jasnoczerwona, krwawienie może być obfite lub niewielkie, ale każde wymaga pilnej interwencji lekarza.
- Nadżerka, polipy pochwy, inne nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy - możesz zaobserwować skrzepy krwi o ciemnoczerwonej barwie.
- Niedobór progesteronu - może powodować obfite krwawienia o jasnoczerwonej barwie.
- Poronienie - krew jest czerwona, krwawienie może być obfite.
- Wady płodu.
Krwawienie po 20. tygodniu ciąży może być objawem:
- Pęknięcia szyjki macicy. Są to rzadkie przypadki, którym towarzyszy silne krwawienie i ból i często następuje po skurczach. Konieczne jest wezwanie pogotowia.
- Odklejenia łożyska. Nie dochodzi do niego w pełni, raczej w części, konieczna jest bardzo szybka interwencja i ciąża kończy się cesarskim cięciem.
- Łożyska przodującego. Część tkanki łożyskowej pokrywa wtedy w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy, czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Martwisz się o swoją ciążę? Przeczytaj: Skurczowe bóle brzucha - jak je rozpoznaćNadżerka a poród - wszystko, co musisz wiedziećToksoplazmoza w ciąży szkodzi dziecku