Papryka z niespodzianką…
… czyli kilka pomysłów na to, jak przygotować faszerowaną paprykę. Kiedy przechadzasz się po bazarze i widzisz te dorodne, czerwone (zielona podczas gotowania robi się gorzka), mięsiste warzywa, z pewnością niejednokrotnie zastanawiasz się, jak można wyczarować z nich jakieś efektowne danie. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na faszerowaną paprykę.
Jaką paprykę wybrać?
Jeśli chcesz kupić paprykę do faszerowania, wybieraj soczyste warzywa. Ich wielkość powinna być uzależniona od naczynia, w jakim planujesz przygotować potrawę. Najlepiej kupić paprykę w sprawdzonym miejscu, wtedy masz większą pewność, że będzie z niej łatwo schodzić skórka. Paprykę przed faszerowaniem należy umyć, następnie wykroić małym, ostrym nożykiem fragment dookoła ogonka (trzeba to robić delikatnie, by nie naruszyć ścianek warzywa), i usunąć pestki ze środka. Tak przygotowane warzywo jest gotowe do dalszego przyrządzenia.
Tradycji stało się zadość
Najpopularniejsze pomysły na przygotowanie farszu do papryki również są godne zainteresowania. Paprykę można nadziewać mięsem lub mięsem i ryżem. Taki farsz przygotowuje się podobnie do kotletów mielonych; można go także wykorzystać do gołąbków. Do tej wersji potrawy należy kupić mięso wieprzowe od szynki lub z łopatki, można dostać od razu zmielone, wtedy jest o wiele prościej. Mięso doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy do niego również całe jajko i posiekaną natkę pietruszki. Jajko należy dobrze rozprowadzić w mięsnej masie. Trzeba pamiętać o połączeniu mięsa z przesmażoną cebulką, wzbogaci ona jego smak. W przypadku kotletów mielonych mięso łączy się z bułką. Tutaj zastąpimy je lekko rozgotowanym ryżem, z którym stworzy dość jednolitą masę. Należy pamiętać o tym, że mięso przed nadziewaniem papryki musi być usmażone. Paprykę można nafaszerować samym mięsem bez ryżu. Wypełnione farszem warzywa dusi się w bulionie około godzinę, w zależności od wielkości i mięsistości papryki oraz w zależności od tego, jak bardzo miękkie warzywa lubisz. Warto nie wyrzucać na początku wyciętych ogonków, ponieważ po ugotowaniu paprykę można podać nimi przykrytą, dla dekoracji.
Zobacz także: Jak wykroić gniazdo w papryce?
Na słodko
Istnieją również przepisy niekonwencjonalne, łączące w sobie tradycję z nutką awangardy. Smak farszu mięsno-ryżowego można zmienić poprzez dodanie do niego miodu, koncentratu pomidorowego i słodkiej musztardy, a także połączenie go ze słodką kukurydzą z puszki.
Innym słodkim pomysłem jest farsz turecki. Przygotowuje się go z przesmażonych orzeszków pinii lub włoskich, ryżu (uprzednio ugotowanego) i posiekanej cebulki, do których później dodaje się posiekaną natkę pietruszki i miętę, a także rodzynki. Całość należy przyprawić cynamonem, zielem angielskim, pieprzem, solą, cukrem i sokiem z cytryny.
Wersja bezmięsna
Farsz do papryki można przygotować z ryżu i pieczarek. Pieczarki należy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce jarzyniarce. Najpierw trzeba podsmażyć cebulkę, a gdy się zrumieni dodać pieczarki. Pieczarki puszczą sok, który należy odparować. Całość poddusić około 20 minut i połączyć z ryżem ugotowanym tak samo jak do farszu mięsnego.
Możemy również paprykę upiec, a potem nafaszerować oliwkami, fetą i ziołami, a potem zapiec w piekarniku i podawać jako przystawkę.
Pieczarki + mięso
Pieczarki należy drobno posiekać, podsmażyć i połączyć z podprażoną cebulką. Połowę mięsa z kurczaka lub z indyka należy pokroić w drobne paski, a drugą część zmielić. Pokrojone paski przesmażyć na patelni, a następnie wrzucić do pieczarek i dusić kilka minut na niewielkim ogniu. Wymieszać z usmażonym mielonym mięsem, śmietaną, bułką tartą, posiekaną natką pietruszki i doprawić do smaku.
Polecamy także: Jak obrać paprykę?