Twój domowy chleb nie wychodzi tak, jak na zdjęciach z przepisów? Być może popełniasz te błędy

błędy w pieczeniu chleba w domu fot. Adobe Stock, Grecaud Paul
Najczęstsze błędy przy pieczeniu chleba to zbyt krótki czas wyrastania, za wysoka lub za niska temperatura pieczenia oraz za duża ilość drożdży. Aby zrobić idealny chleb, musisz bardzo ściśle trzymać się wszystkich wskazówek z przepisu. Oto najważniejsze wskazówki na temat wyrastania i pieczenia chleba.
/ 10.06.2024 05:23
błędy w pieczeniu chleba w domu fot. Adobe Stock, Grecaud Paul

To, z czym najczęściej zmagają się piekarze-amatorzy, to popękana skórka chleba, wolno wyrastające ciasto albo zbyt kwaśny posmak gotowego chleba. Większość tych problemów można szybko wyeliminować, stosując się do kilku ważnych wskazówek.

Spis treści:

  1. Dlaczego chleb nie wyrasta?
  2. Dlaczego chleb jest za kwaśny?
  3. Błędy przy wyrastaniu chleba
  4. Temperatura pieczenia chleba

Błędy przy pieczeniu chleba: dlaczego chleb nie wyrasta?

Jednym z najczęstszych błędów przy wypiekaniu domowego chleba jest fakt, że nie wyrasta tak, jakbyśmy tego chcieli. Surowe ciasto powinno przynajmniej podwoić swoją objętość. Jeśli tak się nie dzieje, powody mogą być 2:

  • zbyt wilgotne ciasto (za mało mąki),
  • za dużo soli.

Sól hamuje spulchnianie ciasta i używa się jej niewiele, jedynie po to, aby aktywować drożdże. Jeśli dasz jej za dużo, przy pieczeniu może wyjść zakalec. Zbyt mało mąki może również doprowadzić do tego samego skutku.

Jaka powinna być konsystencja ciasta na chleb

fot. Błędy przy pieczeniu chleba/Adobe Stock, Mara Zemgaliete

Błędy przy pieczeniu chleba: dlaczego chleb jest za kwaśny?

Jeśli po upieczeniu chleb jest za kwaśny i nie smakuje najlepiej, przyczyny mogą być ponownie 2. Być może dodałaś za dużo drożdży - wówczas mogą one wpłynąć na finalny smak chleba i po prostu nadmiernie go zakwasić. Może się tak zdarzyć wtedy, kiedy drożdże zbyt długo "pracowały", a więc ciasto wyrastało dłużej, niż powinno.

To, że chleb stał się kwaśny, nie sprawia, że stanie się niejadalny czy zepsuty, ale jest po prostu niesmaczny. Dlatego zawsze pilnuj odpowiedniej ilości drożdży oraz czasu wyrastania. Informacje te zawsze podane są w konkretnych przepisach i mogą różnić się w zależności od używanych składników i ich proporcji.

Błędy przy wyrastaniu chleba

Wspomniana nadmierna kwasowość chleba to tylko jeden ze skutków nieprawidłowego czasu wyrastania ciasta na chleb (w tym przypadku przedłużonego). Błędem jest zarówno zbyt krótki, jak i za długi czas "odpoczywania" masy.

Jeśli ciasto na chleb będzie wyrastać za krótko, po upieczeniu może wyjść zakalec albo chleb może być twardy z wierzchu i być bardzo suchy w środku. Zbyt krótkie wyrastanie ciasta może także być przyczyną intensywnego pękania skórki podczas pieczenia. Oczywiście lekko popękany chlebek jest nawet wskazany, ale przy za krótkim wyrastaniu może bardzo mocno i nieestetycznie popękać.

Pamiętaj, że chleby żytnie i pszenne będą mieć różny czas wyrastania, dlatego też nie ma jednej uniwersalnej wskazówki co do tego, ile ciasto powinno "odpoczywać".

Znacznie łatwiejszy w przygotowaniu jest chleb bez drożdży - sprawia mniej kłopotów przy wyrastaniu i pieczeniu, ale za to ma zupełnie inny smak, niż tradycyjny chleb na zakwasie.

błędy w pieczeniu chleba

fot. Częste błędy przy pieczeniu chleba/Adobe Stock, Mara Zemgaliete

Temperatura pieczenia chleba

Bardzo duże znaczenie ma także temperatura pieczenia chleba. Jeśli jest zbyt niska, może powstać zakalec albo chleb może mieć bardzo jasną i mało chrupiącą skórkę. Jeśli zaś jest za wysoka, skórka może stać się twarda, bardzo ciemna i popękana. Nawet nie będzie chrupiąca, a po prostu spalona.

Za wysoka temperatura może skutkować też nadmiernym "przepaleniem" masy. Tak upieczony chleb będzie suchy i będzie mocno się kruszył. Może też zdarzyć się, że chleb, mimo dobrego czasu i sposobu wyrastania nie wyrośnie w piekarniku, oklapnie i stanie się płaski.

Czytaj także:
Keto chleb-chmurka
Chlebek majonezowy
Ile kalorii ma kromka chleba?

Redakcja poleca

REKLAMA