…ponieważ crumble podajemy w tym, w czym je upiekliśmy. Oprócz owoców – np. jabłek, rabarbaru, malin, jagód, jeżyn, porzeczek lub śliwek, potrzebny Ci będzie jeszcze brązowy cukier trzcinowy i ciasto na kruszonkę. Takie ciasto robimy z mąki, masła i cukru w proporcjach 2:1:2. To znaczy na 2 łyżki mąki dajemy łyżkę masła i dwie łyżki cukru (najlepiej trzcinowego). Zamiast mąki można też użyć płatków owsianych. Ciasto kruszonkowe wkładamy do zamrażalnika.
Ładne, ceramiczne, niezbyt wysokie naczynie do zapiekania smarujemy wewnątrz masłem. Nie żałujmy go. Następnie układamy świeże owoce – jeśli są miękkie, wystarczy je umyć (ale nie wkładamy mokrych do naczynia), pozbawić pestek i lekko obtoczyć w mące ziemniaczanej. Jeśli nie mamy ziemniaczanej, można użyć zwykłej.
Mąki ma być naprawdę niewiele. Tyle tylko, żeby owoce nie były kompletnie wilgotne.
W przypadku jabłek czy gruszek – obieramy je ze skórki, kroimy na drobne kawałki, oprószamy cynamonem i rozbitymi w moździerzu goździkami. I słodzimy do smaku. Można też nie używać cukru. Co kto woli. Między owoce wkładamy wiórki masła.
Zobacz także: Jak upiec muffinki?
Teraz całość posypujemy ciastem kruszonkowym – albo rozdrabniając je w palcach, tak aby utworzyć drobne grudki, albo ścierając na tarce, na grubych oczkach. Ja wolę ten pierwszy sposób – nie trzeba brudzić tarki, a przygotowanie potrawy trwa krócej. Z ciasta kruszonkowego tworzymy szczelną pokrywę. Można ją posypać jeszcze cukrem trzcinowym – zrobi się wówczas dodatkowa, chrupiąca skorupka.
Crumble pieczemy w 190-200 stopniach Celsjusza, do momentu, gdy kruszonka zrobi się chrupka i rumiana. Czyli ok. 15 -20 minut.
Podajemy na ciepło (a najlepiej na gorąco), w naczyniu ceramicznym. Crumble nakłada się na talerz łyżką. Świetnie smakują z lodami waniliowymi lub sosem waniliowym.Crumble można też upiec w kokilkach.
Polecamy: Jak zrobić krem waniliowy?