Czy można być uzależnionym od czekolady?

Jak dekorować czekoladą

Czekolada to cudowny smakołyk, który trafia w gusta wielu osób. Zarówno biała, deserowa jak i mleczna, z dodatkami lub bez – każdy rodzaj czekolady ma swoich wielbicieli. Zatem dlaczego nie nadać czekoladzie ciekawej formy, by móc nią dekorować niemal każdy wypiek?
/ 12.08.2010 17:27
Czy można być uzależnionym od czekolady?

Dekoracje można wykonać z czekolady schłodzonej jak i z rozpuszczonej. Najłatwiej jest oczywiście wykonać glazurę do ciasta. Jednak mistrz kuchni na tym nie poprzestaje. Zatem do dzieła.

Co można wyczarować z rozgrzanej czekolady

Rozpuść czekoladę w gorącej wodnej kąpieli. Możesz z niej zrobić czekoladowe rureczki, listki, delikatne dekoracje o fikuśnych kształtach, figurki lub oblać nią owoce. Możliwości jest wiele, ale po kolei.

Rureczki czekoladowe

Musisz przygotować blachę, np. spód z tortownicy. Wysmaruj ją oliwą i na tak przygotowanej blasze rozprowadź czekoladę jak najcieńszą warstwą. Kiedy czekolada wystygnie zdrapuj ją szerokim ostrzem lub metalową łopatką.

Czekoladowe listki

Przygotuj listki róży lub innej rośliny – umyj je i wytrzyj papierowym ręcznikiem. Chwytaj kolejno listki za ogonki i maczaj je jedną stroną w czekoladzie. Odkładaj je na papier do pieczenia – zieloną stroną odwrócone do papieru.

Poczekaj aż czekolada w pełni zastygnie i delikatnie oddziel zielone listki – chwytając je za ogonki, od czekoladowych.

Dekoracje – czekoladowe ornamenty

Przygotuj sobie tutkę lub woreczek foliowy, zrób na czubku maleńką dziurkę. Umieść rozpuszczoną czekoladę w tutce lub woreczku i przez małą dziurkę wyciskaj ją rysując na papierze do pieczenia delikatne wzoru. Kiedy czekolada stężeje zdejmiesz dekoracje z papieru i ułożysz na cieście.

Jeśli nabierzesz wprawy możesz też malować wzory od razu na wypieku.

Czekoladowe figurki

Rozpuszczoną czekoladę wlej do płaskiej formy wyłożonej papierem do pieczenia – niech warstwa czekolady ma grubość około pół centymetra. Kiedy ostygnie wytnij z niej za pomocą foremek wybrane kształty lub posługując się nożem wycinaj szablony.

Polecamy: Wadowicka kremówka

Nie tylko z gorącej czekolady

Ze schłodzonej czekolady również można wykonać dekorację – nożykiem do warzyw zeskrob warstwy czekolady, a uzyskasz długie wiórki czekoladowe, możesz też zatrzeć czekoladę na tarce do warzyw – wówczas wiórki będą mniejsze. 

Czytaj także: Esencja waniliowa