Sprawdź krok po kroku, jak zrobić domowe przetwory - to najważniejsze porady.
Wybierz owoce
- Powinny być dojrzałe, ale jędrne, bez plam i uszkodzeń, i przede wszystkim świeże. Najlepiej przerabiaj je od razu, bo to gwarantuje dobrą jakość przetworów.
- Owoce przebierz, opłucz, dokładnie osusz i dopiero wtedy oberwij szypułki czy ogonki, ewentualnie wyjmij pestki (inaczej stracą sok). Owoce jagodowe płucz szybko, by nie nasiąkły wodą. Duże zaś, np. morele, brzoskwinie, śliwki, wcześniej nakłuj, wtedy nie popękają i nie wycieknie z nich sok.
- Jeśli jednak musisz przechować owoce, rób to jak najkrócej, bez mycia i w chłodnym miejscu.
Przygotuj naczynia
- Praktyczne są słoiki typu twist o pojemności 0,33 l lub 0,25 l. Nie mogą mieć wyszczerbionych brzegów ani zardzewiałych lub odkształconych zakrętek. Gumek do weków używaj tylko raz (nie są drogie), wtedy przetwory na pewno szczelnie się zamkną.
- Słoiki i zakrętki dokładnie umyj lub wygotuj, wysusz, a najlepiej wypraż w piekarniku – wstaw do pieca i nagrzewaj 10–15 minut w temp. 150 st. C (zakrętki praż krócej, uważając, by ich nie spalić).
Utrwal, pasteryzując
- Pasteryzacja przedłuży okres przechowywania zapasów.
- Napełnij słoiki przetworami, pozostawiając 1,5 cm do górnej krawędzi, wytrzyj brzegi i zamknij je. Dno dużego garnka wyłóż gazetami lub ściereczką (co uchroni słoiki przed pęknięciem) i na nich ustaw naczynia tak, żeby się nie stykały ze sobą. Wlej do garnka zimną wodę, jeśli zawartość słoików jest zimna, ciepłą, gdy jest ciepła. Podgrzej, a kiedy woda między naczyniami zacznie wrzeć, zmniejsz gaz i podgrzewaj według przepisu.
Właściwie przechowuj przetwory domowe
- Piwnica to idealne miejsce do przechowywania przetworów domowych przez cały rok, a nawet dłużej, jeśli jest przewiewna, zimna i sucha.
- Na słoikach naklej karteczki z nazwą i rokiem przyrządzenia, ustaw je na półkach. Po tygodniu sprawdź, czy wszystko jest w porządku.
- Jeśli zauważysz pleśń, wyrzuć całą zawartość, bo ponowne jej gotowanie i tak nie zniszczy substancji trujących.
- Warto wiedzieć, że przetwory fermentujące (tzn. owoce w słoikach zaczynają się „burzyć”) możesz uratować, powtórnie je podgrzewając z dodatkiem 2 łyżek cukru na każde pół litra masy. Trzeba je jednak zużyć w pierwszej kolejności, a otwarte przechowywać w lodówce.