Program znakowania GDA dla podniesienia świadomości konsumenckiej

GDA jest przydatne przy wyborze gotowych produktów.
Program Znakowania Wartością Odżywczą zapewnia czytelną i przystępnie podaną podstawową informację o kupowanych przez nas produktach
/ 19.04.2010 12:15
GDA jest przydatne przy wyborze gotowych produktów.

GDA (Guideline Daily Amounts) to Wskazane Dzienne Spożycie, wartość poziomu spożycia poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie. Odnosi się do zalecanych przez naukowców dziennych poziomów spożycia poszczególnych składników przez zdrową, dorosłą osobę.

Poprzez GDA przeciętny konsument, niekoniecznie dysponujący fachową wiedzą na temat właściwego, zbilansowanego odżywiania, otrzymuje informacje o proporcjach składników w swojej diecie, co może być skutecznym sposobem na planowanie indywidualnej diety, a co za tym idzie zapobieganiem nadwadze i otyłości. W tym celu stworzony został Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA. Koncepcja ma swoje początki w Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęła znajdować zastosowanie już w 1998 roku. Od tego czasu rozpowszechnia się także na Kontynencie. Podstawowym jej założeniem jest umieszczanie na etykiecie z przodu opakowania produktu spożywczego oznaczeń graficznych dotyczących zawartości energii i składników odżywczych w przeliczeniu na porcję produktu. Podstawowymi składnikami odżywczymi, najczęściej występującymi na wykresach GDA są: białka, węglowodany, cukry, tłuszcze, nasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz sód. Dodatkowo ilości te podane są w procentach wskazanego dziennego spożycia.

Celem jest ukazanie konsumentowi w jak najbardziej przystępnej formie podstawowych informacji związanych z produktem.

Polecamy także: Tabela kalorii i wartości odżywczych


Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą w Polsce


Wdrażaniem Programu na polski grunt zajmuje się Polska Federacja Producentów Żywności. Wszystkim producentom, którzy przystąpili do projektu zaleca się umieszczanie z przodu opakowania informacji o wartości energetycznej wyrażonej w kilokaloriach oraz procentowego jej odniesienia do dziennej normy. Informacje dotyczące składników odżywczych produktu najczęściej umieszczane są z tyłu opakowania. Jest to nowa jakość w informowaniu konsumenta o rzeczywistym składzie produktów spożywczych, w porównaniu z dotychczasowym mało czytelnym i często chaotycznym umieszczaniem tego typu informacji. GDA w Polsce możemy odnaleźć na produktach kilkunastu koncernów, które przystąpiły do akcji- m. in. Coca- Cola, Pepsi, Danone, Nestle, FritoLay, Ferrero, a także supermarketów należących do sieci Biedronka, Tesco oraz Metro. Program ma charakter dobrowolny, jednak istnieją plany by uczynić go obligatoryjnym.

Polecamy: Tabela kalorii A-H, Tabela kalorii I-O,Tabela kalorii P-Z.

Redakcja poleca

REKLAMA