Jednym tchem można wymienić cechy luksusowego hotelu: dogodna lokalizacja, obsługa na najwyższym poziomie, wysoki standard pokojów. Niewiele osób do tej listy dopisze miód z własnej, hotelowej pasieki.
Niewiele hoteli na świecie pochwalić się może bowiem ekologiczną hodowlą pszczół na dachu budynku. Regent Warsaw Hotel jako pierwszy i jedyny jak dotąd w Polsce zadbał o to, żeby wyróżnić się na tle innych w ten oryginalny sposób!
W naszej galerii zobacz, jak wygląda wnętrze pasieki w samym sercu Warszawy!
Nowoczesny budynek warszawskiego Regent Warsaw Hotel wyróżnia się nie tylko ciekawą architekturą. Na skrzyżowaniu ulic Belwederskiej i Spacerowej, przy której jest położony znajduje się także wyjątkowa pasieka.
Założona na dachu hotelu stała się jego wyróżnikiem, wpisując go do grona europejskich obiektów silnie stawiających na ekologię. Tak jak znane obiekty w Berlinie czy Sztokholmie, także Regent Warsaw Hotel jako swoją misję wybrał dbanie o rozwój pszczół w mieście i umiejętne łączenie biznesu z działaniami na rzecz ochrony przyrody.
Pomysł na umieszczenie pasieki na dachu Regent Warsaw Hotel pojawił się w 2011 roku w czasie protestów pszczelarzy w Warszawie. W czasie kiedy na najwyższym szczeblu toczyły się rozmowy o sposobie wpłynięcia na rozwój populacji i ochronę gatunku, kierownictwo hotelu postanowiło postawić na dachu dwa ule.
Pomysł okazał się trafiony – bliskość Łazienek Królewskich i parku Morskie Oko zapewniła bogactwo pokarmu pszczołom, a pasieka systematycznie zaczęła się rozrastać.
Wbrew powszechnie panującej opinii, miód wybierany w mieście jest w pełni wartościowy i zdrowy! - wyjaśnia Dariusz Suchenek, Szef kuchni i opiekun pasieki w Regent Warsaw Hotel - Pszczoły w mieście korzystają z bogatej roślinności występującej w parkach. W Warszawie terenów zielonych jest tak dużo, że nie ma ryzyka, że zabraknie dla nich pożywienia.
W przeciwieństwie do monokulturowych upraw np. rzepaku na wsiach, w mieście miód produkowany jest na bazie bardzo różnorodnych składników, dzięki czemu jego smak jest wyjątkowy.
Ci, którzy mają do niego stały dostęp przyznają, że miód smakuje inaczej w różnych porach roku, w zależności od tego jakie drzewa w danym momencie kwitną. Problemu nie stanowią także metale ciężkie! Pszczoły świetnie sobie radzą i na dach Hotelu Regent napewno ich nie wniosą, a miód jest regularnie badany i spełnia wszystkie obowiązujące normy.
Obecnie na dachu Regent Warsaw Hotel znajduje się siedem uli zamieszkiwanych przez około 350 000 pszczół. Korzystając z dobrodziejstwa okolicznych parków oraz profesjonalnej opieki hotelowej ekipy, potrafią one wyprodukować nawet 192 kg miodu w ciągu 24 dni. To imponujący wynik, zważywszy na stosunkowo niewielki rozmiar pasieki.
Prowadzenie pasieki na dachu Regent Warsaw Hotel nie ma wymiaru czysto biznesowego. Miód nie jest dostępny w sprzedaży. Jako produkt zupełnie unikatowy w całości przeznaczany jest na potrzeby hotelu.
Każdy z gości może posmakować "Łazienki Gold" w czasie śniadania lub wybrać potrawę z menu restauracji Venti-Tre, w której został on użyty.
Miód jest także rozdawany gościom jako prezent przy wyjątkowych okazjach, co, jak zapewniają pracownicy hotelu, dostrzegane jest wśród gości, którzy potrafią docenić wyjątkowość tego produktu i całego przedsięwzięcia.
Warto zaznaczyć również, że pszczoły zamieszkujące hotelową pasiekę nigdy nie stanowiły zagrożenia dla hotelowych gości.
Nie zdarzyło się, żeby nasze pszczoły pojawiły się w hotelowym lobby lub zakłóciły pobyt gości w pokojach. Często wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy, jak duży i ciekawy projekt rozwijany jest ponad ich głowami - dodaje z uśmiechem Krzysztof Woliński, Dyrektor Generalny Regent Warsaw Hotel.