Woda po gotowaniu ryżu ma wiele wartości odżywczych fot. Adobe Stock

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Powinnaś ją... wypijać! I to najlepiej 3 szklanki dziennie

Woda po ugotowaniu ryżu zyskuje mnóstwo wartości ożywczych, których nie powinnaś odrzucać. Pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd np. skóry, ale też na zdrowe trawienie i dobre samopoczucie.
/ 06.07.2020 09:59
Woda po gotowaniu ryżu ma wiele wartości odżywczych fot. Adobe Stock

W naszej kuchni istnieje wiele półproduktów, które z reguły wyrzucamy i nawet nie myślimy o tym, jak można je wykorzystać. Należą do nich np. szypułki truskawek czy pestki z awokado, które mają mnóstwo właściwości odżywczych i zdrowotnych. Okazuje się, że do tej grupy możemy zaliczyć również... wodę po gotowaniu ryżu. Wylewanie jej do zlewu jest naprawdę złym pomysłem. Dlaczego? 

Dlaczego warto pić wodę po gotowaniu ryżu?

Okazuje się, że woda ryżowa ma mnóstwo sekretnych właściwości zdrowotnych, którymi od lat interesują się Azjatki. Zdaniem kobiet z dalekiego wschodu, powinnyśmy pić minimum 3 szklanki wody po gotowaniu ryżu dziennie. Napój ten ma w sobie wysoką zawartość witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, potasu, magnezu oraz cynku. Wszystkie te składniki zbawiennie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W tym również mózgu. 

Znaną właściwością wody po ryżu ugotowanym bez soli jest to, że skutecznie zwalcza popularne problemy trawienne, takie jak biegunka, wymioty czy zaparcia. Picie 3 szklanek wody po ryżu dziennie skutecznie zwalcza te dolegliwości. Jest to również świetne dla kobiet w ciąży.

W Meksyku z pokolenia na pokolenie przekazuje się sposób na zdrowie w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka potrafią tam pić dziennie nawet 10 szklanek wody po ryżu, wierząc, że zbawiennie wpływa ona na zdrowie ich oraz dziecka. 

Woda po ryżu - właściwości urodowe 

Wodę po ryżu możemy również zastosować w kosmetyce. Świetnie sprawdzi się jako źródło protein dla naszych włosów. Wystarczy pasma po umyciu wypłukać wodą ryżową. Będą lśniące i mocne. 

Woda ryżowa to też bardzo dobry kosmetyk do twarzy. Przeciwdziała powstawaniu przebarwień, doskonale nawilża, pomagając w zatrzymaniu wilgoci w skórze. Bywa też skuteczna w walce z trądzikiem m.in. poprzez obecność witaminy B6, ale także dzięki mocy istotnych pierwiastków – przyspieszającego gojenie ran cynku i wzmacniającego układ immunologiczny żelaza, które również wpływa na lepszą regenerację skóry. 

Więcej o kosmetykach:
Ten rozświetlacz za 10 zł z Rossmanna to hit!
Ten krem jest lepszy niż filtry na Instagramie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)