Woda ryżowa na włosy fot. Adobe Stock

Woda ryżowa na włosy - jak ją stosować i jakie przynosi efekty?

Woda ryżowa stosowana na włosy pozwala przywrócić im blask, sprężystość i miękkość. Do jej przygotowania potrzebny ci będzie ryż (dowolny rodzaj) i czysta, zimna woda.
Małgorzata Machnicka / 22.02.2021 16:37
Woda ryżowa na włosy fot. Adobe Stock

Woda ryżowa na włosy to pielęgnacyjny hit Japonek - stosowana była już w starożytności dla pięknych, lśniących i mocnych pasm (używano jej również do przemywania cery, która odzyskiwała promienność i równy, jasny koloryt). 

Najprostszym sposobem na przygotowanie wody ryżowej jest zalanie ziarenek ryżu zimną wodą i odstawienie na minimum pół godziny. Następnie należy odsączyć ryż i w powstałej wodzie wypłukać włosy.

Spis treści:

  1. Właściwości wody ryżowej
  2. Przepisy na wodę ryżową
  3. Jak stosować wodę ryżową na włosy?
  4. Efekty stosowania wody ryżowej na włosy

Właściwości wody ryżowej

Woda ryżowa to całe mnóstwo składników odżywczych - zawiera m.in. witaminę E, witaminy z grupy B oraz żelazo, magnez, cynk i potas.

Jednym z najcenniejszych składników jest inozytol, który bywa określany jako witamina B8 (nie jest jednak witaminą, bo nie może być syntetyzowany przez ogranizm). Inozytol doskonale poprawia wygląd włosów - poprawia ich elastyczność, a także tworzy na pasmach film, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Woda ryżowa zawiera również proteiny, które uzupełniają ubytki w strukturze włosów i nadają blask oraz objętość oraz skrobię (humektant), która działa nawilżająco i wygładzająco.

Przepis na wodę ryżową na włosy

Wodę ryżową można przygotować na 3 sposoby - podczas procesu gotowania, bez gotowania i w procesie fermentacji. Wszystkie 3 przepisy opierają się na połowie szklanki ryżu -  może być to ryż paraboiled, jaśminowy, brązowy lub jakikolwiek inny.

Woda ryżowa bez gotowania

Ryż wypłucz w zimnej wodzie. Zalej 3 szklankami wody i odstaw na przynajmniej 30 minut. Przelej nagromadzony płyn do osobnego pojemnika.

Woda ryżowa z gotowania

Ryż wypłucz w zimnej wodzie i zalej czterema szklankami wody. Ustaw na średnim ogniu. Gdy woda zacznie się gotować, ściągnij garnek z palnika i przelej przez sitko. Powstałą wodę ryżową rozcieńcz jedną szklanką zimnej wody.

Woda ryżowa z procesu fermentacji

Pół szklanki ryżu zalej zimną wodą i odstaw na 48 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie ustaw garnek na ogniu i podgrzej do 60 stopni Celsjusza. Zdejmij z palnika i przecedź przez sitko.

Woda ryżowa uzyskana podczas procesu fermentacji przyjmuje pH bardzo podobne do naturalnego pH włosa i dodatkowo wspomaga jego regenerację. 

przepisy na wodę ryżową
fot. Adobe Stock

Jak stosować wodę ryżową na włosy?

Wodę ryżową stosuj 1-2 razy w tygodniu. Płucz nią umyte wcześniej włosy - albo polewając nią pasma albo mocząc włosy w misce. Płukankę przechowuj w lodówce do 7 dni.  

Efekty stosowania wody ryżowej na włosy

Już po kilku zastosowaniach wody ryżowej, włosy odzyskają miękkość i blask. Efekty zauważysz już po pierwszym użyciu - włosy zaczną lepiej się układać. Z czasem staną się mocniejsze, mniej łamliwe, gładkie i zmniejszy się ich wypadanie.

Więcej o pielęgnacji włosów:
Jak stosować żelatynę na włosy?
Efekty stosowania miodu na włosy
Maseczka z jajka na włosy - efekty