Szypułki truskawek zawierają wiele cennych składników fot. Adobe Stock

Powinnaś jeść truskawki razem z szypułkami? Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości

Wyrzucałaś je do śmieci? To ogromny błąd! Szypułki truskawek to ich najbardziej wartościowa odżywczo część.
/ 04.06.2020 12:09
Szypułki truskawek zawierają wiele cennych składników fot. Adobe Stock

Większość z nas szypułki truskawek traktuje jako odpadki, które odrywa od owoca i wyrzuca do kosza. Jeśli też tak robiłaś, mamy dla ciebie ciekawe wiadomości. Okazuje się, że powinnaś jeść truskawki razem z listkami! Dlaczego? Zdaniem specjalistki ds. żywienia, szypułki kryją w sobie to, dzięki czemu organizm wolniej się starzeje - antyoksydanty.

Dlaczego powinnaś jeść szypułki truskawek?

Lily Soutter, absolwentka kierunku żywienie człowieka na Uniwersytecie w Newcastle oraz członkini British Association of Applied Nutrition wysnuła wniosek, że osoby, które nie wykorzystują w swojej diecie listków truskawek, pozbawiają się dodatkowego źródła antyoksydantów. Wyniki swoich badań opublikowała na brytyjskiej stronie „Leicester Mercury”.

Truskawki są bogate w antyoksydanty. Jednak niewiele osób wie o tym, że szypułki truskawek także je zawierają - mówi ekspertka

Dlaczego antyoksydanty są dla nas ważne?

Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze, to związki chemiczne, które spowalniają proces starzenia się organizmu. Poprawiają one kondycję naszej skóry, a także mają bardzo pozytywne wpływ na odporność organizmu. Jednym najsilniejszych antyoksydantów jest witamina C, której truskawki są pełne. Według Soutter zjedzenie 80 gramów, czyli ośmiu truskawek dziennie dostarcza 115 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Jak jeść szypułki truskawek?

Szypułki możesz jeść na surowo po prostu nie odrywając ich od owocu lub wykorzystać do innych przekąsek i napojów. Sprawdzają się np. w formie herbaty lub naparu do picia. 

Oderwane listki możesz też dorzucić do sałatki lub zblendować z owocami i warzywami na smoothie. Pamiętaj, by wykorzystywać tylko świeże szypułki. Te wyschnięte nie mają już w sobie tyle przeciwutleniaczy.

Zobacz więcej ciekawostek o truskawkach:
Nie wiesz jak wybrać najlepsze truskawki? Zwróć uwagę na ten jeden szczegół
Uprawa truskawek dla każdego - truskawki w beczce, w ogrodzie i na balkonie
Czy truskawki tuczą? Truskawki na diecie odchudzającej
Nalewka z truskawek - 2 sprawdzone przepisy na wódce i spirytusie