Włoszczyzna - oto przyczyna utraty popularności staropolskiego pasternaku. To rodzime warzywo kilkaset lat temu przegrało z ziemniakiem i straciło na popularności. Choć ma 3 razy więcej wartości odżywczych niż marchewka, wciąż rzadko pojawia się na naszych stołach, a wśród wielu osób ma opinię trochę gorszej pietruszki.
Z zapachu przypomina pietruszkę, jednak jego smak jest bardziej podobny do marchewki. Wyróżnia go specyficzny aromat, przypominający kminek, anyż i koper.
Zobacz też: Cykoria jako zimowy dodatek
Lecznicze właściwości
Pasternak posiada wiele właściwości leczniczych - ma działanie uspokajające, pobudza trawienie, reguluje krążenie i działa moczopędnie. W wielu dietach korzystne byłoby stosowanie pasternaku w zamian za wszechobecne ziemniaki. Do spożycia przygotowujemy go tak samo jak typową włoszczyznę.
Sprawdzone dania
To wspaniałe warzywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek i zup, będzie również idealną przekąską.
Oto kilka pomysłów na wykorzystanie pasternaku w kuchni:
1. Jeśli masz ochotę na przekąskę, pasternak można pokroić na paseczki, obtoczyć w jajku i bułce tartej i podsmażyć.
2. Aby wykorzystać to warzywo jako dodatek do obiadu, idealna będzie surówka z drobno posiekanego pasternaku, z dodatkiem jabłka i cebuli, skropiona oliwą z oliwek.
3. Można zrobić placuszki z pasternaku, przygotowując je według przepisu na placki ziemniaczane, warto spróbować takiego nowatorskiego rozwiązania!
4. Puree z pasternaku podane z mięsem będzie doskonałą alternatywą dla ziemniaków. A ile takie danie ma mniej kalorii...
Sprawdź również: Patison - doceń w kuchni