Moment, w którym solisz ziemniaki, rosół czy inne dania ma znaczenie i to nie tylko dla smaku potrawy. Zbyt wcześnie posolone mięso będzie twarde, a bulion - mętny.
Solenie ziemniaków po ugotowaniu to kiepski pomysł - by były smaczne, posól je przed gotowaniem, a najlepiej, gdy sól rozpuści się w wodzie, zanim włożysz do niej ziemniaki. Czas gotowania ziemniaków zależy od ich odmiany i wielkości, ale staraj się ich nie rozgotować - wtedy nawet dodatek soli nie pomoże.
Kiedy solić dania?
- Większość zup soli się mniej więcej na jedną trzecią czasu przed zakończeniem gotowania. Rosół i buliony warzywne należy solić mniej więcej na jedną trzecią po rozpoczęciu gotowania, jeżeli posolisz je na początku gotowania będą esencjonalne i smaczne, ale nieco mętne.
- Ziemniaki należy solić przed rozpoczęciem gotowania. Najlepiej, gdy posoloną wodę odstawisz na godzinę, aby sól się w niej rozpuściła. Potem wymieszaj ją i dopiero wtedy włóż do niej ziemniaki.
- Warzywa strączkowe takie jak groch, soja, fasola, należy solić tuż przed końcem gotowania. Jeśli posolisz je na początku, to mimo długiego gotowania, warzywa i tak pozostaną twarde.
- Produkty gotowane na parze najlepiej solić dopiero, gdy są już gotowe. Posolone wcześniej tracą soczystość i część wartości odżywczych.
- Jeśli gotujesz ryż lub makaron, wodę posól tuż przed wrzuceniem makaronu lub ryżu, zaraz po jej zagotowaniu.
- Sałatki ze świeżych warzyw, należy solić dopiero przed podaniem, aby nie puszczały soku.
- Mięso smażone, duszone lub gotowane powinno się solić 30 minut przed końcem przyrządzania. Jeśli zbyt wcześnie posolisz mięso, będzie twarde.
- Ryby powinno się solić kilka minut przed obtaczaniem w mące. W ostateczności sól możesz wymieszać z mąką.
Artykuł powstał na podstawie tekstu Sylwii Mikołajczak. Pierwotnie został opublikowany 23.05.2013.
Zobacz więcej porad:
Jak zagęścić zupę? 6 sposobów
Czym zagęścić sos?
Co zamiast proszku do pieczenia? Zamienniki
Co zamiast bułki tartej? Dietetyczna panierka