Jak umyć lodówkę? By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki wsyp na spodek sodę oczyszczoną i umieść w środku. fot. Candy

Jak umyć lodówkę?

Lodówka jest centrum naszej kuchni. Jesteśmy od niej zależni. Niestety – często zapominamy o resztkach jedzenia, które potem zakwitają na półkach. A do tego wszystkiego ten nieprzyjemny zapach… Co zrobić, by go się skutecznie pozbyć?
/ 28.09.2016 15:48
Jak umyć lodówkę? By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki wsyp na spodek sodę oczyszczoną i umieść w środku. fot. Candy

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym myciu lodówek i przeglądaniu ich zawartości. Na ich mycie przeznaczamy od 30 minut do 2 godzin – w zależności od poziomu zabrudzenia i dokładności sprzątania.

  • Usuń żywność

Jedzenie przeterminowane lub zepsute wyrzuć do kosza.

  • Usuń półki i szuflady

Jeśli są to szklane elementy, poczekaj aż się nieco ogrzeją, a następnie możesz je włożyć do gorącej wody z płynem.

  • Przetrzyj wnętrze lodówki

Użyć czystej szmatki z ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Zaczynaj od góry i kieruj się ku dołowi. Jeśli na ściankach zebrał się szron, przecieraj go ciepłą szmatką. Dokładnie spłukuj ściereczki. Zwracaj uwagi na załomy, aby dokładnie umyć zanieczyszczenia. Na końcu umyj drzwi wewnętrzne.

  • Teraz umyj dokładnie szuflady i półki, a następnie dokładnie wytrzyj. Uwaga - mokre szkło łatwo się wyślizguje z rąk.
  • Wycieranie

Czystą, suchą szmatką lub ręcznikiem wytrzyj wnętrze lodówki i upewnij się, że jest całkowicie sucha. Nie zapomnij, aby wytrzeć wnętrze drzwi.

  • Wkładanie żywności na powrót

Umieść żywność z powrotem do lodówki. To dobry moment, aby przetrzeć słoiki i pojemniki do żywności, które bywają trochę oblepione np. resztkami dżemu czy musztardy.

  • Mycie zamrażarki

Zamrażarkę czyścimy tak samo jak lodówkę (jeśli jest w niej szron, poczekaj aż odtaje, lodówka musi być wyłączona).

  • Umyj lodówkę na zewnątrz

Zacznij od góry, używając ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Jeśli masz lodówkę ze stali, używaj miękkiej ściereczki i octu lub płynu do mycia okien. Nie zapomnij wyczyścić gumowe uszczelki wokół krawędzi drzwi.

Porady:

  •  Wycieraj suchą ściereczką ścianki lodówki co tydzień i pamiętaj o wyrzucaniu nieświeżego jedzenia. Wycieraj również wodę, która zbiera się na dnie lodówki. Dzięki temu łatwiej utrzymasz czystość i oszczędzisz sobie konieczności częstego mycia lodówki.
  •  Wstawiaj do lodówki sodę oczyszczoną wysypaną na spodek – zlikwidujesz w ten sposób nieprzyjemne zapachy i zapobiegniesz temu, że twoje masło lub mleko będzie smakować jak cebula.

Zobacz również : Czego nie chowamy do lodówki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/09.06.2015 10:02
Uważam podobnie jak janjanjan Lepiej kupić specjalne preparaty. One są po prostu skuteczniejsze. Domowe metody dobre są na lekkie zabrudzenia.
/09.06.2015 01:13
Można też np. kwaskiem cytrynowym albo sodą. Chociaż przy dużych zabrudzeniach i tak używam np. oryginalnego sprayu z electroluxa, który był w komplecie i pozwala się z tym syfem uporać po prostu szybciej.
/26.06.2012 15:42
najlepiej lodówkę myje się wodą z octem