Jak myć okna

Jak myć okna

Czyste okna są wizytówką domu, dodają mieszkaniu światła i nadają czysty, schludny wygląd. Świeżo umyte okna szczególnie dodają uroku w słoneczny dzień.
/ 18.08.2010 15:18
Jak myć okna

 Oręż do walki z brudnym oknem

Jeżeli chcesz umyć okna w swoim domu przyszykuj niezbędny sprzęt, a mianowicie wiaderko lub miskę z rozcieńczonym płynem do mycia okien, gąbkę, ściągacz do mycia szyb (dwustronną wycieraczkę z końcówkami z gumy i gąbki), czystą ściereczkę, która dobrze wchłania wodę oraz gazetę lub papierowy ręcznik.

Kolejność mycia

Do mycia okien najlepiej wybierz pochmurny dzień, gdyż ostre słońce powoduje szybkie wysychanie płynu i powstawanie mazów. Zanim będziesz myć szyby przyjrzyj się dokładnie ramom. Gdy są brudne to umyj je zanim przystąpisz do mycia okien. Najpierw usuń z ram kurz, następnie przetrzyj je na mokro i wytrzyj do sucha. Gdy ramy Twoich okien wykonane są z plastiku zastosuj odrobinę specjalnego preparatu do czyszczenia tego typu powierzchni. Myjąc okna zaczynaj zwilżanie ich wilgotną ścierką lub gąbką od góry. Po przetarciu szyb umyj je dokładnie wodą z płynem a następnie nadmiar wody zbierz za pomocą specjalnego ściągacza.

Gazeta zamiast mydła

Dobry efekt daje również polerowanie czystych szyb za pomocą gazety lub papierowego ręcznika. Warto pamiętać, że aby zabiec parowaniu okien przy ich myciu możesz przetrzeć je szmatką nawilżoną niewielką ilością gliceryny. 

Polecamy: Jak dbać o podłogę

Pamiętaj, że jeżeli chcesz tylko trochę odświeżyć brudne szyby nie wycieraj ich suchą szmatką, (gdyż może to spowodować zarysowania szyb) tylko użyj do tego wilgotnej gazety, a następnie popraw suchą gazetą. Farba drukarska z gazety spowoduje, że twoje szyby będą miały piękny połysk.

Do mycia okien nigdy nie stosuj mydła, gdyż jego użycie spowoduje, że na Twoich oknach pojawią się ślady, które trudno będzie Ci usunąć.

Mycie po remoncie

Gdybyś myła okna po remoncie i były by one ubrudzone świeżą farbą przytrzyj je ściereczką zamoczoną w rozpuszczalniku. Zaś stare zabrudzenia po farbie usuniesz z okna delikatnie zeskrobując je żyletką, musisz jednak uważać by nie zarysować szklanych powierzchni.

Czytaj także: Jak zorganizować idealny salon

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/20.07.2015 21:29
ja mam okna drewniane z www.famix.pl i myje je woda i specjalnym srodkiem do drewna ;) tyle nic wiecej :)
/08.03.2015 10:52
Jak dla mnie okna drewniane już dawno zaczeły odzysiwać swój piedestał a plastikowe odchodzą do lamusa. Dla przykładu podam: http://okna-mazowsze.pl
/30.10.2013 12:48
Polecam przeczytać http://sprzatanie.hol.es/jak-umyc-okna-bez-smug-w-3-minuty/