Owocowy heros
Rokitnik, zwany też ananasem syberyjskim, to prawdziwy bohater wśród owoców. Z tego powodu określany jest czasem jako superowoc. To z powodu wartości odżywczych i leczniczych połączonych z wyglądem niewielkich pomarańczowych owoców, które daje mu urodę krzewu ozdobnego. Jak by tego było mało – na Syberii potrafi znieść mrozy sięgające nawet – 50 stopni!
Warto się zaopatrzyć w dojrzewające we wrześniu owoce rokitnika przede wszystkim z powodów zdrowotnych – zawiera on wiele witamin, a witaminy C tak dużo, że z powodzeniem może być używany w zastępstwie cytryny.
Rokitnik zaleca się także w chorobach wrzodowych żołądka, biegunkach. Także w okresie ciąży i karmienia. Jest także niezwykle często używany w kosmetyce.
Z owoców rokitnika możemy sporządzić pyszne dżemy, nalewki i soki. Oto parę przykładów użycia tego ciekawego owocu.
Zobacz też: Odmiany gruszek - jaka do czego?
Sok
Na kilogram rokitnika potrzebujemy ponad kilogram cukru. Owoce zasypujemy cukrem i czekamy około 7 godzin, następnie gotujemy na niewielkim ogniu. Sok odcedzamy i przelewamy do butelek lub słoików. Pasteryzujemy.
Nalewka
Tak jak wiele zdrowych i smacznych rzeczy nalewka z rokitnika potrzebuje czasu i to jest jej kluczowy składnik. Pozostałe to 2 kg rokitnika, 2 kg cukru oraz 3 litry alkoholu o mocy około 80%.
Owoce zalewamy alkoholem i zasypujemy kilogramem cukru. Zostawiamy na około 3 miesiące. Następnie sok zlewamy do innego naczynia, a owoce ponownie zasypujemy cukrem i zostawiamy na około miesiąc – aż cukier się rozpuści. Wtedy łączymy nalewkę z sokiem, mieszamy i zostawiamy na 2 dni – muszą się dobrze połączyć ze sobą. Tak gotową nalewką przelewamy do butelek i chowamy do piwnicy lub w inne chłodne miejsce na (najlepiej) pół roku. Cierpliwość wynagrodzi nam smakiem i pięknym kolorem.
Polecamy: Jakie śliwki do czego?
Dżem
Przetwory z rokitnika łączą w sobie smaku cytrusów, brzoskwini i ananasów. Dżem sporządzony według naszego przepisu nadaje się zarówno na pyszne śniadania jak i do mięs i dziczyzny.
Kilogram owoców zalewamy litrem wody, dodajemy pół kilo cukru i gotujemy na niewielkim ogniu przez około 30 minut, do czasu aż dżem będziemy trzymał się łyżki.
Gotowy dżem wkładamy do pasteryzowanych słoików lub butelek.
Jeżeli owoce są zbyt twarde możemy je wcześniej zmiksować.
Sos gruszkowy z dodatkiem rokitnika
Świetny do mięs i serów. Pokrojone w kostki gruszki (ok. 50 dag) wkładamy na patelnię z cukrem (10 dag) i łyżeczką soli. Smażymy do momentu gdy zobaczymy, że gruszka puszcza soki. Następnie dodajemy rokitnik (20 dag) i smażymy jeszcze 10 minut.
Zobacz też: Co zrobić z aronią?