Przyprawy odpowiednie dla dzieci

Przyprawy
Młode matki często mają problem z ułożeniem odpowiedniej diety dla swoich dzieci. Nie wiedzą od kiedy mogą zacząć przyprawiać obiadki, tak, aby dziecko chciało jeść i żeby mu nie zaszkodzić. Wiadomo, że często potrawy bez przypraw są mdłe i często bez smaku.
/ 13.02.2012 11:53
Przyprawy

Od kiedy można dodawać przyprawy do potraw dla dzieci?

  • Kminek po 8 miesiącu życia dziecka.    
  • Koperek po 8 miesiącu.     
  • Majeranek po 8 miesiącu.     
  • Oregano po 9 miesiącu.
  • Bazylia po 9 miesiącu.     
  • Estragon po 9 miesiącu.     
  • Pieprz po 10 miesiącu.
  • Cynamon po 10 miesiącu.     
  • Rzeżucha po 10 miesiącu.
  • Natka pietruszki - od 11 miesiąca życia
  • Czosnek – po 11 miesiącu.
  • Miód po 12 miesiącu.

Zobacz także: Cukier w diecie dziecka

Jak wynika z powyższej rozpiski przyprawianie jedzenia można rozpocząć, dopiero gdy maluch skończy osiem miesięcy, zatem pozostaje pytanie – czy do tego czasu należy podawać dziecku jedzenie niedoprawione? Niezupełnie. Należy dobierać składniki potraw w taki sposób, aby miały określony smak, np. duża zawartość marchewki sprawi, że potrawa będzie miała bardziej słodki smak, dodanie jabłek czy pomidorów sprawi, że smak będzie bardziej kwaśny. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli danie nie będzie miało smaku, to dziecko wcale nie musi chcieć tego jeść.

Nie używaj soli

Podczas przygotowywania posiłku dla dziecka należy pamiętać, aby go nie dosalać. Dziecko z pewnością nie będzie cierpiało na niedobór sodu, bo sól znajduje się w wielu produktach spożywczych od pieczywa, serów i masła po mięso i wędliny.

Koper
Ma działanie wiatropędne. Często dodawany jest on do herbatek, ale można też dodać go do surówek, zup czy mięs.

Majeranek
Przyprawa ta jest idealna jako dodatek do dań  z roślin strączkowych czy kapusty. Można też dodać ją do mięs, grzybów, ryb czy zup.

Bazylia
Ma działanie przeciwzapalne i eliminuje nudności. Pasuje najbardziej do ryb, duszonych warzyw i sałatek, ale można ją dodawać również do innych rodzajów potraw.

Czosnek
Do diety dziecka należy go wprowadzać w niewielkich ilościach, potem, jeśli dziecko się przyzwyczai do tego smaku, można zwiększyć jego ilość w potrawach. Czosnek ma działanie bakteriobójcze. Polecany w walce z infekcjami i przeziębieniem. Chroni serce. Odtruwa organizm.

Natka pietruszki
Neutralizuje niemiłe zapachy np. ryb. Zawiera dużo witaminy C,  beta karoten, wapń oraz potas.  Może być świetnym dodatkiem do zup lub dań obiadowych.

Rzeżucha -  ma właściwości oczyszczające organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie. Polecana dla niejadków.

Zobacz także: Majeranek - Herba majoranae

Miód - likwiduje ból gardła i pomaga w leczeniu przeziębienia. Można go używać zamiast cukru.

Cynamon - przyprawa  o przyjemnym, słodkawym i korzennym zapachu i smaku. W kuchni polecany jako dodatek do dań słodkich.

Odpowiednia dieta to podstawa

Po skończeniu roku dieta dziecka może być bardziej zróżnicowana. Bogatsza w przyprawy i dzięki temu lepsza w smaku. Żywienie dziecka polega na dostarczeniu mu w codziennej diecie prawidłowej ilości substancji budulcowych i energetycznych.  Nie można jednak zapominać  o dobieraniu odpowiedniego rodzaju pożywienia do dojrzałości organizmu dziecka.

Zobacz także: Cynamonowiec cejloński

Redakcja poleca

REKLAMA