Czosnek – dodatek uniwersalny, doskonały do sosów sałatkowych, masła, ryb, drobiu, mięsa i warzyw. Masło czosnkowe do ryb, skorupiaków i ślimaków.
Chrzan – pasuje do ryb wędzonych, wołowiny i dziczyzny. Dobrze komponuje się z daniami ciężkostrawnymi, pobudzając trawienie. Rozdrobniony szybko traci smak i aromat, lepiej więc nie przygotowywać go na zapas.
Gorczyca – dodaje się ją do marynat, pojawia się w wielu przepisach orientalnych, głównie hinduskich, stanowi ważny składnik wielu sosów sałatkowych, m.in. serowego, musztardowego i majonezowego, do kapusty, kalafiora.
Chili – niezbędna do przygotowania wielu potraw z kuchni wschodnich, ważna również w potrawach rodem z Meksyku czy Afryki. Sprawdzają się w rozmaitych marynatach i piklach, dodaje się do niektórych włoskich sosów do makaronów, np. all’arrabiata.
Kminek – popularna w naszej części Europy, używany do przyprawiania wędlin i mięs. Doskonale pasuje do ziemniaków i sera, potraw z kapustą, a także do gulaszu. Wzbogaca smak chleba.
Cynamon – nadaje się zarówno do deserów, jak i do dań obiadowych. Pasuje do ryżu, czekolady, gęstych, rozgrzewających sosów, czekolady i ciastek. Obowiązkowy dodatek ponczu i grzanego wina.
Kmin rzymski – popularny w kuchniach orientalnych, jeden z głównych składników hinduskich mieszanek przyprawowych, np. garam masala. Dodawany do cięższych dań mięsnych, szczególnie do jagnięciny. pasuje do kapusty, wędlin i marynat.
Kurkuma – podstawowy składnik mieszanek curry, stosowana do marynat i chutnejów, pasuje do wielu dań z ryżem, do warzyw i mięsa jagnięcego. Barwi na żółto, w nadmiarze bywa dość gorzka.
Kardamon – ma ciepły smak i aromat, wyczuwalna nuta eukaliptusowo-cytrusowa, często pojawia się w daniach skandynawskich, np. w śledziach i marynatach, pasuje tez do pilawu i wielu deserów, dodawany również do ciepłych napojów.
Goździki – doskonałe do marynat, ciast i grzanego wina, a także wielu Dan obiadowych, np. duszonych mięs i ryb, sosów i potraw z kuchni orientalnych. Świetnie pasują do jabłek w różnych postaciach.
Zobacz także: Wigilijny kompot z suszu
Jałowiec – przyprawia się nim dania z dziczyzny, pasuje do drobiu i pasztetów, częsty składnik wielu aromatycznych alkoholi. Bywa dodawany również do lekko pikantnych deserów.
Liście laurowe – obowiązkowy składnik wielu sosów i bulionu, pasuje do mięs, drobiu, szaszłyków i potraw z grilla. Dodaje się do wielu potraw z ryżu, do warzyw, do wielu potraw przygotowywanych w procesie pieczenia.
Gałka muszkatołowa – pasuje do szpinaku i serów, obecna w wielu sosach serowych i cebulowych, dodawana do risotta, jagnięciny, drobiu i pasztetów. Pojawia się również w deserach, na przykład w sernikach czy budyniach.
Ziele angielskie – ma silny zapach i smak, pasuje do mięs, zwłaszcza pieczystych, do śledzi, a także grzanego wina i wielu likierów.
Kozieradka – często stosowana w kuchni hinduskiej, składnik mieszanek curry; pasuje do dań ze szpinaku i ziemniaków, podkreśla smak ryb i warzyw, dodawana do chutnejów.
Imbir – stosowany do dań kuchni orientalnych; dodawany do potraw pieczonych, smażonych oraz do marynat, obecny w deserach, dżemach, piklach i piwie imbirowym. Ma pikantny, nieco cytrynowy aromat i smak, można go podawać jako składnik dań lub jako samodzielny dodatek.
Zobacz także: Herbata imbirowa